پیشرفت خط و زبان فارسی در ICT همگام با دیگر زبان‌های جهان

  • توسط نویسنده
  • ۸ ماه پیش
  • ۰

رویداد ملی “تحلیل متن فارسی در شبکه‌های اجتماعی” با معرفی نفرات و ارائه طرح‌ها توسط پژوهشگران و دانشجویان کشور، سرانجام به ایستگاه پایانی خود رسید.

دکتر سید محمد رضوی زاده، رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در این رویداد، ضمن تأکید بر برنامه ریزی در کشور برای پیشرفت در تکنولوژی‌های مختلف روز جهان، اظهار کرد: ما در کشور هر تکنولوژی جدیدی را که بخواهیم راه اندازی کنیم از جمله هوش مصنوعی به پیش نیازها یا اقداماتی از جمله زیرساخت‌های ساخت‌های آموزشی و پژوهشی لازم دارد که مأموریت پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات دقیقاً همین می‌باشد.

وی افزود:: همکاری بین بخش حاکمیت بخش آکادمی و بخش‌های صنعتی هم یکی از الزام‌هایی است که باید برای پیشرفت تکنولوژی در کشور در هر حوزه‌ای وجود داشته باشد، در بخش هوش مصنوعی هم به همین ترتیب است که اگر این موارد وجود نداشته باشد ما شاهد رشد و پیشرفت این تکنولوژی نخواهیم بود.

رضوی زاده با اشاره به نقش مهم جامعه در پیشرفت تکنولوژی در کشور، گفت: ارتقا سطح آگاهی عمومی جامعه هم یکی از عواملی است که در رشد و پیشرفت یک تکنولوژی به ما کمک می‌کند و اگر می‌خواهیم رشد سریع یک تکنولوژی را در کشور احساس کنیم باید سطح آگاهی جامعه را بالا ببریم.

وی همچنین با اشاره به فعالیت‌های صورت گرفته در این حوزه در کشور، اظهار کرد: یکی دیگر از کارهایی که در حوزه تکنولوژی به ویژه در بخش هوش مصنوعی از الزامات است، بحث بنچ مارکینگ (بهینه‌کاوی یک استراتژی مهم تجاری) می‌باشد، که این همایش در همین راستا فعالیت می‌کند وی افزود: یکی از روش‌های مرسوم و اثبات شده در دنیا بحث جمع سپاری یا Crowdsourcing است، که همکاران ما در پژوهشکده فناوری اطلاعات تصمیم گرفته اند در حوزه خط و زبان فارسی از این مدل استفاده کنند.

رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در ارتباط با معضل خط و زبان فارسی در بخش ICT کشور، گفت: یکی از مزایایی که این روش برای ما دارد، تضمین کیفیت است؛ ما در این روش مطمئن می‌شویم که فعالیت‌های انجام شده می‌تواند به رفع مشکلات و مسائل مختلف کمک کند. در حوزه خط و زبان انگلیسی هم در دنیا فعالیت‌های زیادی را در این بخش شاهد بودیم اما برای زبان فارسی همچنان مشکل وجود دارد.

رضوی زاده در پایان افزود: امروزه با رشد تکنولوژی و ظهور ابزارهای پیشرفته مانند چت بات ها و دستیارهای مجازی نیازمند محصولات فارسی هستند تا بتوانیم هم راستا با محصولات جهانی که در زبان انگلیسی تولید می‌شوند ما نیز در زبان فارسی پیشرفت کنیم تا بتوانیم در نهایت از این ابزارها در بخش تجاری و صنعتی بهره لازم را ببریم.

گفتنی است این رویداد از اول شهریور ماه با ثبت نام تیم‌های مختلف آغاز به کار کرد و در نهایت امروز با معرفی ۲ تیم برتر در چهار چالش معرفی شده در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات به کار خود پایان داد. لازم به ذکر است آزمایشگاه پارسی آزما با هدف ارتقا و بهبود محصولات و خدمات خط و زبان فارسی و جهت شناسایی افراد توانمند و بهره گیری از ایده‌های خلاق در حوزه خط و زبان فارسی در شبکه‌های اجتماعی، اقدام به برگزاری این رویداد ملی نمود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *