وزیر بهداشت: پرونده الکترونیکی سلامت ساماندهی شود

  • توسط نویسنده
  • ۱ سال پیش
  • ۰

آی‌سی‌تی نیوز – وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در بازدید از معاونت تحقیقات و فناوری این وزارت بر ساماندهی و تقویت پرونده الکترونیک سلامت شهروندان با هدف جمع‌آوری داده‌های نظام سلامت تاکید کرد.

بهرام عین اللهی در نشستی که به منظور بررسی اقدامات انجام شده و اهدف و برنامه های پیش روی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با حضور معاون و مدیران این معاونت برگزار شد افزود: پژوهش، متکی بر داده است و این داده ها را باید تکمیل کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت ، وی اظهار داشت: معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت نقش ستادی و سیاستگذاری داشته باشد و بازوی اجرایی آن، دانشگاه های علوم پزشکی باشند.

عین اللهی ضمن تاکید بر اعتباربخشی و ارزیابی مراکز تحقیقاتی، بیان کرد: پژوهش ها باید در تمام ابعاد و حوزه ها تسری پیدا کنند.

وی بر ماموریت گرایی و تقویت پارک های علمی و فناوری و شرکت های دانش بنیان به عنوان پاشنه آشیل نظام سلامت، تاکید کرد.

او به پژوهش در حوزه کرونا نیز اشاره کرد و اظهار داشت: در مورد کووید ۱۹ منتظر هستیم که تحقیقات به نتیجه رسیده و به سوالات متعدد در این زمینه پاسخ داده شود.

پرونده الکترونیک بیمار یا پرونده الکترونیک سلامت مدرکی است که مراقبت‌های دوره‌ای ارائه شده به وسیلهٔ مراکز درمانی را توصیف می‌کند و در مراکز درمانی و بهداشتی ایجاد می‌شود این سوابق را می‌توان در سراسر مراکز بهداشتی درمانی به اشتراک گذاشت.

فرید نجفی معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت نیز در این جلسه گفت: گفت: اقدامات حوزه تحقیقات و فناوری علاوه بر پیگیری اقداماتی که در دوره معاونان قبلی به انجام رسیده، در چند محور دسته بندی می شود که یک بعد آن به بحث “پژوهش پاسخگو” اختصاص دارد، ما در زمینه چاپ مقاله پیشرفت خوبی داشتیم و کشور اول منطقه هستیم، اما از ما توقع می رود که پژوهش هایمان غیر از اینکه در مجلات بین المللی چاپ می شوند، پاسخگوی نیازهای کشور نیز باشد.

او ماموریت مداری در حوزه معاونت تحقیقات و فناوری و توسعه فناوری و تولید را از جمله اقدامات معاونت در دوره فعلی برشمرد و در ادامه بر موضوعاتی چون سنجش اثرات تحقیقات، بازآرایی ارزشیابی تحقیقات و فناوری با رویکردهای نوین، تهیه نقشه و اولویت های پژوهشی برای بیماری های مهم در کشور و توسعه پژوهش های مربوط به کووید ۱۹ اشاره کرد.

نجفی شبکه سازی از تجهیزات آزمایشگاهی موجود در کشور با اتصال به شبکه های راهبردی آزمایشگاه های ، تاکید بر تقویت بنیان های اخلاقی در پژوهش های انجام شده ، تاکید بر اجرای دقیق سند سیاستگذاری آگاه از شواهد، تقویت مرکز کاکرین ایران به عنوان تنها مرکز موجود در خاورمیانه که می تواند منجر به تداوم تفوق علمی ایران در منطقه شود، اصرار بر حفظ و ارتقای ارتباطات بین المللی با استفاده از شیوه های مختلف (از جمله، گرنت مشترک با کشورهای دیگر، تشویق به اعزام اعضای هیات علمی برای دوره های کوتاه مدت و تداوم عضویت ایران در مجامع علمی شناخته شده)، اتصال منابع مالی دانشگاه ها برای برگزاری فراخوان های مشترک، توسعه نظام ثبت بیماری ها و تقویت مطالعات بزرگ و چند مرکزی برای ایجاد کانون های قوی دانشی در کشور و ایجاد قدرت چانه زنی علمی مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی، از جمله برنامه های آتی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت عنوان کرد.


  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *