دبیر انجمن واردکنندگان موبایل:

آرامش بازار تلفن‌همراه را بر هم نزنیم

  • توسط نویسنده
  • ۳ سال پیش
  • ۰

عصر ارتباط – محدودیتی که هم اکنون با ممنوعیت واردات تلفن‌همراه به علت عدم شماره‌گیری شماره‌های اضطراری سه رقمی در برخی از مدل‌های برندهای پرفروش به‌وجود آمده، باعث برهم زدن آرامش بازار تلفن‌همراه شده و در صورت ادامه این روند، مصرف‌کننده از خرید کالای باکیفیت و مقرون به صرفه محروم می‌شود.

به گزارش فدراسیون فاوا، دبیر انجمن واردکنندگان موبایل تبلت و لوازم جانبی در یادداشتی نوشت: اگردر ۱۲ماه گذشته سهم بازار تلفن‌همراه در کشور را بخواهیم بررسی کنیم باید گفت که بیش از ۳۰درصد از سهم بازار را برندهایی که واردات آنها ممنوع شده تشکیل می‌دهند، زيرا این دسته از تلفن‌همراه از جمله مدل‌های پرطرفدار مصرف‌کنندگان محسوب می‌شود و با این اقدام ۶۰درصد از سهم بازار برند شیائومی با مشکل مواجه می‌شود.

بررسی‌ها نشان می‌دهد فقط در خردادماه سال‌جاری سهم بازار تلفن‌همراه بین دو برند شیائومی و سامسونگ تغییر محسوسی داشته و سهم بازار شیائومی و ریئل می، اوپو وغيره نسبت به سامسونگ از مرز ۴۵درصد گذشته است.

ما به دو دلیل مهم می‌گوییم باید این مشکل پیگیری و رفع شود، زيرا این دسته از کالاهای ممنوع شده زیر رنج ۳۰۰دلار هستند و قطعا می‌دانیم که ۹۱درصد از تقاضای بازار را کالاهایی زیر ۳۰۰دلار تشکیل می‌دهند. مهم‌تر اینکه این دسته از کالاها از نظر کیفیت و توانمندی تکنولوژی و مشخصات فنی نسبت به برندهای مشابه، برتری داشته و وضعیت خوبی دارند حتی می‌توان گفت که برای مردم از نظر قیمت مقرون به صرفه است و دارای کیفیت بالایی است. به همین دلیل سهم بازار را در دو سال گذشته به خود اختصاص داده و رو به رشد است. به عبارتی باید گفت سهم بازار این برندهایی که واردات آنها به‌دلیل یک مشکل جزيی ممنوع شده، از 3درصد به ۳۰درصد رسیده است و آن به‌دلیل کیفیت است که مردم از این دستگاه در شرایط کنونی استقبال کرده‌اند.

دلیل دوم برای پیگیری مشکل این است که یک ماه دیگر دوباره مدارس باز خواهد شد و به علت مهار نشدن بیماری کرونا به احتمال زیاد دوباره مدارس غیرحضوری خواهند بود و باید به‌صورت آنلاین از طریق شبکه اجتماعی شاد و اینترنت آموزش ببینند. بنابراین خرید تلفن‌همراه در سبد خانوار وجود خواهد داشت و آنها به‌دنبال تلفن‌همراه مقرون به صرفه و باکیفیت هستند که متاسفانه با ممنوعیت واردات آن در شرایط سخت کنونی آنها را با مشکل مضاعفی روبه‌رو می‌کنیم.

باید گفت این دستگاه‌ها، دستگاه‌های معیوبی نیستند؛ این دستگاه‌ها روش شماره‌گیری متفاوتی دارند و اتصال آنها به شبکه مخابراتی فرق مي‌كند چون شماره‌های اضطراری کشور ما با کل دنیا متفاوت است شماره‌های اضطراری در دنیا یکسان است و این موضوع در دستگاه‌های تلفن‌همراه تعریف شده ولی چون در کشور ما این شماره‌ها متفاوت است امکان برقراری تماس با آنها وجود ندارد و باید نرم‌افزاری برای آنها تعریف شود. بنابراین درخواست ما از دولت و حاکمیت این است که اپراتورها در این زمینه به کمک بیایند، زيرا حتما راه‌حلی وجود دارد. از سوی دیگر می‌توان به خود مصرف‌کننده قدرت انتخاب داد تا خودشان انتخاب کنند که آیا دستگاهی که امکان شماره‌گیری شماره‌های ضروری سه رقمی به روش خاص (اضافه کردن + به دیال) می‌خواهند یا ترجيح  مي‌دهند دستگاه دیگری را برای خرید انتخاب کنند.در این راستا هم سامانه همتا می‌تواند روش شماره‌گیری تلفن‌های اضطراری را به کاربران خود به همراه رجیستری اطلاع‌رسانی کند. بازرگانان هم متعهد می‌شوند که با زدن برچسبی روی جعبه تلفن‌همراه نحوه شماره‌گیری تلفن‌های ضروری را به کاربران اعلام کنند. برندهای موجود در بازار، برندهایی هستند که برخلاف سامسونگ وغيره در شرایط تحریم به ما در تامین کالای بازار کمک کرده‌اند. بنابراین نباید میدان را به رقبا بدهیم، زيرا با ادامه این روند و رفع نکردن مشکل جزيی، بازار تلفن‌همراه با افزایش قیمتی مواجه خواهد شد. هم اکنون با فشار روی برندهای پرتقاضای مردم، بازار را به سمت برندهایی سوق می‌دهیم که در شرایط سختی و تحریم ما را یاری نکردند. بازرگانان با همکاری این برندهای پرفروش در بازار توانسته‌اند بازار را تامین کنند به‌طوری که هم اکنون قیمت کالا در کشور ما از دوبی و دیگر کشورهای منطقه ارزان‌تر است و بازار آرامش دارد. از این‌رو این اقدام‌ها تنها باعث بر هم زدن آرامش حاکم بر بازار می‌شود. بنابراین بهتر است با سیاست‌هایی که همه نهادها روی آن اجماع دارند به یک جمع‌بندی برسند و تصمیم را اجرا کنند.

 


  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *