وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات:

بخشی از درآمد اپراتورها صرف توسعه فیبر نوری می‌شود

  • توسط خبرنگار
  • ۲ سال پیش
  • ۰

عصر ارتباط –

بر اساس مصوبه شورای عالی فضای مجازی تا سال ۱۴۰۴ باید ۸۰ درصد خانوارها و ۱۰۰ درصد کسب‌وکارها با متوسط سرعت ۲۵ مگابیت‌برثانیه به پهن‌باند ثابت دسترسی داشته باشند و دسترسی ۲۰ میلیون خانوار و ۵ میلیون کسب‌وکار تا سال ۱۴۰۴ به اینترنت پهن‌باند ثابت باید بر بستر فیبر نوری شکل بگیرد. همچنین از زمان شروع دولت سیزدهم هم عیسی زارع‌پور – وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات – به موضوع توسعه اینترنت ثابت تاکید کرده و گفته بود که برای توسعه ارتباطات ثابت و دسترسی عموم مردم در سراسر کشور به شبکه امن، پایدار، پرسرعت و ارزان باید یک عزم و اراده ملی شکل بگیرد و نهضت فیبرکشی در کشور راه بیفتد.

همچنین چهارشنبه هفته گذشته عیسی زارع‌پور -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- درباره وضعیت توسعه فیبر نوری در کشور گفت: ما یک طرح ملی را در راستای ایجاد یک شبکه با سرعت و با کیفیت در کشور دنبال می‌کنیم که طرح فیبر نوری منازل و کسب‌وکارهاست. دولت امروز تصویب کرد که هشت درصد از سهم دولت از درآمد اپراتورها که تقریباً یک سوم تا یک چهارم سهم دولت است را در توسعه فیبرنوری هزینه کنیم. این مصوبه که در هفته‌های آینده ابلاغ شود ما فراخوانی به اپراتورها خواهیم داد و پروژه فیبرنوری را با سرعت بیشتری دنبال می‌کنیم.

در این راستا زارع‌پور در اینستاگرام خود نوشت: در هیات‌ دولت مصوبه‌ای راهگشا برای پیشبرد یکی از بزرگترین پروژه‌های ارتباطی کشور تصویب شد. بر اساس این مصوبه، هشت واحد درصد از حق‌السهم دولت از درآمد اپراتورهای تلفن همراه در اختیار این اپراتورها قرار می‌گیرد تا صرف توسعه شبکه ثابت مبتنی بر فیبرنوری شود و سرعت و کیفیت ارتباطات ثابت را افزایش دهند. با این مصوبه، اپراتورهای همراه پس از اخذ «پروانه همگرای خدمات ارتباطی» می‌توانند با بهره‌گیری از این تسهیلات، عملا در حوزه ارتباطات ثابت هم ورود پیدا کرده و نسبت به راه‌اندازی پورت‌های پرسرعت فیبرنوری برای منازل و کسب‌وکارها اقدام کنند.

وی ادامه داد: بی‌تردید اختصاص سالانه این رقم قابل توجه از سوی دولت سیزدهم نشان‌دهنده عزم جدی آن به منظور توسعه زیرساخت‌های شبکه کشور و دسترسی به شبکه پرسرعت جهت رفع نیازهای کاربران و صاحبان مشاغل است و این حسن نیت دولت مردمی نیز موجب ترغیب بخش خصوصی برای مشارکت هرچه فعال‌تر در این پروژه و مسیر اجرای آن هموارتر خواهد شد. البته دولت و مجلس شورای اسلامی برای رفع محدودیت‌های پیش‌روی اپراتورها و سرعت‌بخشی به اجرای این پروژه ملّی، تکالیفی را نیز در قانون بودجه ۱۴۰۱ برای سایر نهادها و دستگاه‌های مرتبط از جمله شهرداری‌ها و وزارت نیرو پیش‌بینی کرده است تا با بهره‌گیری از ظرفیت‌های آنها، اجرای این طرح ملّی با سرعت بیشتری تحقق یابد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد: توسعه شبکه ثابت مبتنی بر فیبر نوری (FTTx) یکی از پروژه‌های مهم دولت سیزدهم است که با همکاری همه ذی‌نفعان تا پایان دولت اجرا خواهد شد تا پوشش ۲۰ میلیون خانوار ایرانی از طریق شبکه فیبرنوری تحقق یابد. برخورداری از شبکه با کیفیت و پرسرعت حق همه مردم است و ما در وزارت ارتباطات برای اجرای این پروژه مصمم هستیم.

عزم جدی دولت برای پیشبرد پروژه توسعه ارتباطات ثابت مبتنی‌بر فیبرنوری

پیش از این نیز، صادق عباسی شاهکوه، رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با بیان اینکه اجرای پروژه توسعه شبکه ثابت مبتنی بر فیبر نوری (FTTx) نیازمند حمایت دولت از فعالان بخش خصوصی است، گفت که این حمایت در دو بخش حمایت‌های مالی و رفع موانع و محدودیت‌های پیش روی اپراتورها انجام می‌شود. همچنین دولت به منظور رفع محدودیت‌های پیش روی اپراتورها، برنامه‌هایی را در قانون بودجه ۱۴۰۱ پیش‌بینی کرده است که به تعامل بهتر با شهرداری‌ها، وزارت نیرو و سایر سازمان‌های ذی‌نفع کمک می‌کند.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به حمایت‌های مالی دولت از اپراتورها برای پیشبرد پروژه FTTx افزود: در این زمینه دولت چند اقدام مهم انجام داده که نشان‌دهنده عزم جدی دولت در پیشبرد این پروژه است.

وی مصوبه روز چهارشنبه هیات دولت را یکی از اقدامات مهم در راستای حمایت از بخش خصوصی و ترغیب آنان به مشارکت فعال در این پروژه دانست و افزود: براساس مصوبه هیات دولت، هشت درصد حق‌السهم دولت از درآمد اپراتورهای همراه در اختیار این اپراتورها قرار می‌گیرد تا صرف توسعه شبکه ارتباطات ثابت مبتنی‌بر فیبر نوری شود. این رقم قبلا سه درصد و در مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، پنج درصد پیش‌بینی شده بود که هیات دولت آن را به هشت درصد افزایش و با این اقدام حمایت خود از پیشبرد این پروژه ملی را نشان داد.

عباسی شاهکوه با اشاره به اینکه پروژه توسعه شبکه ثابت مبتنی بر فیبر نوری (FTTx) یکی از پروژه‌های مهم دولت سیزدهم است، گفت: امیدواریم با همکاری همه ذی‌نفعان بتوانیم به اهداف تعیین‌شده در پروژه توسعه فیبر نوری دست یابیم.

بر اساس گزارش سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، پوشش ۲۰ میلیون خانوار ایرانی از طریق شبکه فیبر نوری از اهداف پیش‌بینی‌شده در این پروژه است.

به توسعه شبکه فیبر نوری با حمایت عملیاتی دولت از اپراتورها امیدوار هستیم

همچنین به نقل از شرکت مخابرات ایران، مجید سلطانی، مدیرعامل این شرکت، اظهار کرد: به‌منظور تحقق برنامه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات جهت توسعه ۵ میلیون پورت باند پهن ثابت در کشور تا پایان سال ۱۴۰۳، شرکت مخابرات ایران با ادامه فعالیت‌های خود در زمینه توسعه شبکه مخابراتی در ۳۱ استان کشور، موفق به افزایش میزان ظرفیت‌سازی پورت‌های باند پهن ثابت شامل VDSL و FTTH در فروردین ماه سال ۱۴۰۱ به میزان ۴۷ هزار و ۸۰۰ پورت شده است. با توجه به ظرفیت‌سازی انجام‌شده قبلی، مجموع ظرفیت ایجاد شده FTTH تاکنون به ۸۸۷ هزار و مجموع پورت منصوبه VDSL به ۲۲۷ هزار و ۵۴۲ پورت رسید.

سلطانی با بیان اینکه تحقق طرح توسعه فیبر نوری دولت نیازمند حمایت از مخابرات و اپراتورها است، خاطرنشان کرد: بهترین راه‌حل برای اجرای این طرح، حمایت همه‌جانبه دولت و حاکمیت از اپراتورها و شرکت مخابرات ایران است تا این طرح به سرانجام برسد و در این مسیر جهت توسعه ۵ میلیون پورت باند پهن ثابت در کشور تا پایان سال ۱۴۰۳ کاملا خوش بین هستیم.


  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin