حفاظت شبانه‌روزی اروپا از فضای مجازی

  • توسط خبرنگار
  • ۲ سال پیش
  • ۰

عصر ارتباط – علی شمیرانی – اغراق نیست اگر بگوییم امروزه فضای مجازی در دنیا با سریع‌ترین و بیشترین وضع قوانین و مقررات مواجه است و رگولاتورهای دنیا به خوبی دریافته‌اند که هر گونه کندی و تعلل در این عرصه، به هیچ وجه شوخی‌بردار نبوده و خسارات و آثار ملی گسترده‌ای برای آنها در پی خواهد داشت.


در این میان شاید بتوان گفت آمریکا و اروپا پیشتاز وضع مستمر انواع قوانین و مقررات در فضای مجازی هستند. ماجرای قانونمندسازی و رفع ابهامات و نواقصِ فضای مجازی در اتحادیه اروپا به گونه‌ای شده که حالا می‌توان گفت تقریبا به شکل شبانه‌روزی شاهد وضع قوانین جدید در این بخش از دنیا هستیم.
در یک هفته گذشته، آن هم تنها بر اساس اخباری که در رسانه‌های داخلی کشورمان منتشر شده، 4 گام و مقرره جدید از سوی اروپا برای فعالان فضای مجازی منتشر شد که بسیار هم جالب توجه بود. آن هم از سوی اروپایی که معروف به تصویب مکرر قوانین جامعی نظیر GDPR است و در هفته‌های قبل‌تر از آن هم مقررات جدیدی را در دستور کار داشت.
1- در یک مورد انگلیس سراغ نقدهای پولی و سفارشی روی کالاها و خدمات شرکت آمازون رفت تا از طریق این تبلیغات رقبای کوچکتر حذف نشده و مشتری‌ها گمراه نشوند. (اتفاقی که وقوع آن در کشور ما رویا است.)
2- آلمان در یک رده‌بندی جدید محصولات متا را به دفتر کارتل این کشور که یک نهاد رگولاتوری با اختیارات ویژه و بالا است، واگذار کرد تا به محض شناسایی رفتارهای ضدرقابتی، ممنوعیت‌های سریع به اجرا درآید.
3- سازمان بورس اروپا با توجه به افزایش خرید و فروش سهام و بیت‌کوین روی گوشی، به منظور حفاظت از شهروندان این منطقه، در حال وضع قانونی است که به موجب آن نه تنها باید در تبلیغات آنلاین مشخص شود فرد چگونه به درآمد دست می‌یابد، بلکه باید اطلاعاتی حیاتی در این خصوص را نیز دریافت کند که شامل هزینه و ریسک است.
4- و در جالبترین نمونه، هفته قبل کمیسیونر رقابت اروپا سراغ طرحی رفته که به موجب آن احتمالاً غول‌های فناوری مجبور شوند بخشی از هزینه‌های توسعه زیرساخت مخابراتی این منطقه را تقبل کنند. چراکه اروپایی‌ها معتقدند برخی از شرکت‌های سایبری، ترافیک داده زیادی ایجاد و سپس کسب وکار خود را فعال می‌کنند، اما به توانمندسازی ترافیک داده و سرمایه گذاری در زیرساخت‌های ارتباط اینترنتی هیچ کمکی نمی‌کنند.
این موارد را بگذارید در کنار وضعیت و جایگاه و عملکرد رگولاتورهای فضای مجازی کشورمان تا ببینیم کجا هستیم و به کجا می‌رویم.(منبع: فناوران)

 


  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin