مراکز داده مهم کشور دارای شناسنامه می‌شوند

  • توسط خبرنگار
  • ۱۰ ماه پیش
  • ۰

عصر ارتباط – معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی وزیر ارتباطات گفت: تعداد بسیاری از مراکز داده‌ها که به دلیل میزبانی سرویس‌های با اهمیت هستند دارای شناسنامه و ملزم به رعایت استانداردها می‌شوند.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، علی اصغر انصاری معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی وزیر ارتباطات و مجری شبکه ملی اطلاعات در جلسه بررسی برنامه اجرایی و اقدام توسعه و پیاده سازی چارچوب های مراکز داده، گفت: در حوزه پهن باند مراکز داده، ظرفیت های میزبانی و پردازشی که بخش مهمی ی از شبکه ملی اطلاعات است، که دارای اهمیت دارد بالایی است و لازم است برای طراحی، توسعه و پیاده سازی آن از استانداردهای فنی این حوزه استفاده کنیم و با چارچوب های استاندارد برنامه ریزی و اجرا کنیم.

وی با اشاره به تفاهم نامه ای که بین معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات وزیر ارتباطات و مجری شبکه ملی اطلاعات ، سازمان فناوری اطلاعات ایران و سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور به امضا رسیده است ، افزود: امروز جلسه ای برای برنامه اجرایی و اقدام در سطح مدیریت و کارشناسی برگزار شد و در این جلسه پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان ضلع چهارم و مشاور مجری شبکه ملی اطلاعات در جلسه حاضر بود.

انصاری تصریح کرد: در این جلسه مقرر شد یک برنامه اقدام مشترک دارای زمانبندی و منابع مشخص و با رویکرد سپردن واگذاری کارها به بخش خصوصی تهیه شود و ما در این برنامه فاز شناسایی، ارزیابی و اعمال مقررات داریم.

وی با اشاره به اینکه شورای راهبری این تفاهم نامه به صورت ماهانه برگزار می‌شود، افزود: این شورا در صورت وجود موانع برای حل آنها اتخاذ تصمیم می‌کند و وزارت ارتباطات با همکاری نظام صنفی رایانه ای دبیرخانه این تفاهم نامه را برای مرور مدیریت و نظارت بر فرایند اقدامات و پیشرفت کارها و اتخاذ سیاست‌های لازم تشکیل می‌دهند.

مجری شبکه ملی اطلاعات پیش بینی کرد در سال دوم بعد از اجرای این تفاهم نامه تعداد بسیاری از مراکز داده‌ها که به دلیل میزبانی سرویس‌ها اهمیت دارد دارای شناسنامه و ملزم به رعایت استانداردها می شوند.

وی با اشاره به اینکه این بازار با هدایت این شورا کاملا منطبق بر مهندسی و ترافیک شبکه توسعه می یابد، افزود: اکثر دیتا سنترها درتهران مستقر هستند و این مهندسی ترافیک مناسبی نیست و با هدف تمرکز زدایی از مرکز کشور توسعه مراکز داده و ایجاد مراکز داده جدید خارج از تهران و در شیراز تبریز سایر استان هایی که زیرساخت تبادل ترافیک دارند ایجاد می شود.

محمد خوانساری رییس سازمان فناوری اطلاعات نیز در این جلسه با اشاره به اینکه اقدامات ما باید بر اساس ابعاد بازار باشد، گفت: باید ظرفیت های فعلی در حوزه مراکز داده و دیتاسنترها شناسایی شود و برای نظم بخشی به آنها اقدام کنیم.

وی همچنین به استفاده از ظرفیت کارگروه اقتصاد دیجیتال برای اقتصادی کردن فعالیت مراکز داده تاکید کرد.

 


  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin