وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد
همکاری ایران با ژاپن برای انتقال دانش و فناوری اطلاعات

  • توسط خبرنگار
  • ۴ ماه پیش
  • ۰

عصر ارتباط –

عیسی زارع‌پور در اینستاگرام خود نوشت: از روز دوشنبه برای شرکت در اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی به ژنو آمده‌ام. تلاش می‌کنم در حاشیه این اجلاس با وزرای دیگر کشورها و مقامات سازمان‌های مرتبط رایزنی کنم. در روز اول با معاون وزیر امور داخلی و ارتباطات ژاپن و وزیر ارتباطات و اقتصاد دیجیتال نیجریه دیدار کردم. دیدارهایی سازنده که ان‌شالله نتیجه‌بخش هم خواهد بود. آقای یوجی ساساکی، معاون وزیر امور داخلی و ارتباطات ژاپن، بالاترین مقام حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در ژاپن به حساب می‌آید. ژاپنی‌ها در این دیدار درخواست حمایت ایران از نامزدی ژاپن برای عضویت در شورای ITU را مطرح کردند. ما سوابق خوبی در همکاری با ژاپنی‌ها داریم.

وی ادامه داد: مرکز تحقیقات مخابرات که حالا به نام پژوهشگاه ارتباطات تغییر نام یافته با همکاری ژاپنی‌ها راه‌اندازی شده است. این همکاری در سال‌های متمادی ادامه داشته و در حال حاضر هم زمینه آن به‌ویژه در حوزه انتقال دانش و فناوری اطلاعات و برگزاری کارگاه‌های مشترک فراهم است. بخشی از این همکاری می‌تواند در حمایت متقابل ایران و ژاپن در کسب کرسی‌های سازمان‌های بین‌المللی متجلی شود. ما هم متقاضی حمایت ژاپن از نامزدی ایران در شورای ITU برای دوره چهارساله جدید شدیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد: همچنین با عیسی علی ابراهیم، وزیر ارتباطات و اقتصاد دیجیتال نیجریه و دبیر 2022 WSIS دیدار کردم. مسائل فراوانی در همکاری ایران با WSIS وجود دارد. موضوع این دیدار بیشتر حول «حکمرانی سایبری» بود، موضوعی که بستر طرح و پیشبرد آن در اجلاس حاضر فراهم است. در این دیدار برخی از ظرفیت‌های بومی در اقتصاد پلتفرمی و دستاوردهای فضایی کشورمان را معرفی و به ظرفیت همکاری ایران و نیجریه، به‌ویژه در ایجاد و توسعه پارک‌های علم و فناوری اشاره کردم.

زارع‌پور افزود: وزیر نیجریه‌ای علاقه زیادی به گسترش روابط با جمهوری اسلامی به‌ویژه در حوزه‌های فضایی و ارتباطی داشت و از من برای سفر به آن کشور به منظور رسیدن به تفاهم و توافق‌های عملیاتی دعوت کرد. من هم طبق عرف دیپلماتیک و به‌منظور معرفی ظرفیت‌های جمهوری اسلامی در حوزه خدمات ارتباطی و فضای مجازی از علی ابراهیم برای سفر به جمهوری اسلامی ایران دعوت کردم. امیدوارم در ادامه این سفر و برنامه‌های فشرده‌ای که پیش‌بینی شده دستاوردهای امیدبخشی برای حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات کشورمان به ارمغان آید.


  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin