برخی از سامانه‌های شهرداری به مدار باز نمی‌گردند

  • توسط خبرنگار
  • ۵ ماه پیش
  • ۰

عصر ارتباط – به گزارش خبرنگار مهر، هادی محضر نیا مدیرعامل سازمان فاوای شهرداری تهران با اشاره به بازگشت سامانه‌های شهرداری تهران به مدار گفت: در حال حاضر تمامی سامانه‌های اصلی شهر به وضعیت مطلوب بازگشته‌اند.

وی درباره سامانه‌های کوچک شهرداری تهران اظهار کرد: سامانه‌های کوچک شهرداری بسیار زیاد بودند و بر اساس مصوبه شورای شهر ما نباید تعدد سامانه‌ها را داشته باشیم و بر همین اساس شاید برخی را از این سامانه‌ها را بخواهیم تجمیع کنیم و نخواهیم که تمامی سامانه‌ها را به مدار بازگردانیم.

مدیرعامل سازمان فاوای شهرداری تهران تصریح کرد: ما از تمامی شهروندان عذرخواهی می‌کنیم و وظیفه جبران داریم این تضمین را می‌دهیم که حق و حقوق هیچکدام از شهروندان تضییع نشده است اما اگر یک درصد هم رخ داده باشد تضمین می‌دهم از که از تمامی حقوق مردم حفاظت کنیم.

محضرنیا اظهار کرد: در پی وقوع حمله سایبری گسترده‌ای که در کل شبکه شهرداری تهران، احتمال گسترش آن وجود داشت، در راستای حراست از برنامه‌ها و اطلاعات، سامانه‌ها و نرم‌افزارها توسط سازمان فاوای شهرداری تهران از دسترس خارج شدند و به دلیل آن‌که نرم‌افزار موبایلیِ «تهرانِ من» نیازمند پشت‌سرگذاشتن تست‌های امنیتی و نفوذ بود، این مراحل کمی به طول انجامید. برای راه‌اندازی مجدد تاییدیه دستگاه‌های نظارتی نیز مورد نیاز بود و در عین حال به دنبال سرویس‌دهی بهتر بودیم که خوشبختانه هر دو امر محقق شد و از امروز با یاری خداوند شهروندان می‌توانند از طریق گوشی تلفن همراه خود به این نرم‌افزار دسترسی کامل داشته باشند.

محضرنیا در تشریح اقدامات شهرداری تهران طی مدت حمله و نفوذ سایبری به شبکه شهرداری تهران توضیحاتی را ارائه کرد و گفت: در اقدام برای حفظ و حراست از سامانه‌های خدمت‌رسانی در چند ساعت اولیه از وقوع این حادثه، ضمن دفع هجوم، اقدامات خود را در بالاترین سطح امنیتی اجرا کردیم.

وی افزود: حقیقت آن است که این حمله سایبری موفق نبود و به اهداف خود نرسید اما این حمله گسترده و پیچیده بود و برای مقابله با آن همه خدمات اینترنتی فریز شدند و با توقف همه سامانه‌ها، اقدام به انجام تست آلودگی کردیم و حفظ و حراست از داده‌های مردم را انجام دادیم. در سامانه‌های شهرداری تراکنش‌های مالی زیادی وجود دارد و باید همه‌ی این موارد با بانک‌ها و مراکز ذی‌نفع بررسی می‌شد تا حق مردم ضایع نشود و این در حالی بود که تعداد این سامانه‌ها هم قابل توجه است.

سرپرست سازمان فاوای شهرداری تهران همچنین در خصوص طرح شایعاتی مبنی بر پاک‌شدن اطلاعات و سوابق شهروندان از سامانه‌ها گفت: در سازمان فاوا اطلاعات در سه لایه دارای نسخه پشتیبان هستند، وظیفه ما حفظ و حراست از داده‌ها است که بخشی از آن سوابق پرداخت عوارض شهرسازی، خودرو، املاک و سایر مثل کیف پول شهروندی است که به طور کامل این اطلاعات حفظ شده است. وی تاکید کرد: به‌دلیل نحوه تهیه نسخه پشتیبان، هیچ داده‌ای از بین نرفته است.

محضرنیا تصریح کرد: بی‌شک هدف اصلی اخلال‌گران، اختلال در خدمت‌رسانی به مردم بوده است چرا که ۴۰۰ سرویس متنوع شهری در ۲۲ منطقه، ۱۲۳ ناحیه و سازمان‌ها و شرکت وابسته به شهرداری تهران وجود دارند و قصد آن‌ها خارج‌کردن سرویس‌ها از مدار خدمت بود. قسمتی از این خدمات قابل قطع و توقف نیستند مانند استفاده از حمل‌ونقل عمومی، مترو، سامانه بهشت زهرا (س)، که سعی کردیم در کوتاه‌ترین زمان ممکن به خدمت‌رسانی برگردند.

وی با اشاره به اینکه از لحظات اولیه گزارش حمله سایبری بیش از ۳۰۰ نیروی سازمان فاوای شهرداری تهران با حضور در سازمان به طور ۲۴ ساعته، اقدام به خدمت‌رسانی کردند، افزود: خدا را شکر امروز ارائه خدمات شهروندی در وضعیت مطلوب قرار دارد، البته اختلالات کوتاه در شبکه شهرداری تهران و سایر شبکه‌های خدمتی، همیشه وجود دارد اما به صورت ۲۴ ساعته این خدمات رصد شده و تلاش می‌شود که اشکالات آن‌ها رفع شود.

 


  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin