وزیر ارتباطات با این حال گفت که به جد دنبال پیگیری زیرساخت های توسعه و جبران عقب ماندگی هاست.

 

*معاون وزیر ارتباطات: تعرفه های موبایل باید افزایش یابد
صادق عباسی شاهکوه رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نیز در این مراسم با بیان اینکه مصرف اینترنت موبایل از ۹۰۰ هزار به یک میلیون ترابایت در ماه رسیده است، اظهار کرد: این در حالی است که مصرف اینترنت ثابت «نصف» موبایل و برخلاف رویه جهانی ست.

 

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اشاره ای به وضعیت نابسامان تعرفه ها در بخش اینترنت موبایل نیز داشت و گفت: مشکل درآمدی که اکنون اپراتورهای تلفن همراه دارند، به دلیل این است که طی چند سال اخیر در حوزه تعرفه گذاری خوب کار نشد؛ لذا با ادامه روند فعلی هشدار می دهم تا دو سال آینده، شبکه موبایل به سرنوشت شبکه ثابت دچار می شود.

 

وی تصریح کرد: اگر افزایش تعرفه ای در حوزه سیار نداشته باشیم، در آینده شبکه ای برای سرویس دهی به مردم نخواهد ماند.

 

عباسی شاهکوه درباره اقدامات انجام شده در خصوص نسل پنجم تلفن همراه  هم عنوان کرد: روی مقوله نسل پنجم ارتباطی کار خوبی شروع شد و اکنون حدود ۱۰۰ سایت روشن در کشور داریم و امیدواریم تا انتهای سال این تعداد به ۶۰۰ برسد و همچنین کیش به جزیره کاملا تحت پوشش خدمات نسل پنجم و فیبرنوری تبدیل شود.

 

وی همچنین نجات بخش های ثابت و سیار از چالش های کنونی را در گرو توسعه شبکه فیبرنوری دانست.

 

*بهره‌برداری از سایت‌های TD-LTE مبتنی بر باند 2300 مگاهرتز
بهره برداری از فاز نخست سایت های TD-LTE مبتنی بر باند 2300 مگاهرتز، از دیگر پروژه های رونمایی شده توسط همراه اول در هفته دولت بود.

همراه اول بعد از صدور پروانه بهره برداری از باند فرکانسی ۲۳۰۰ مگاهرتز توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، بلافاصله به سمت تأمین تجهیزات و تشکیل تیم های داخلی با اهداف «توسعه ظرفیت شبکه پهن باند نسل چهارم» و «راه اندازی سایت های ارتباطی روی لایه فرکانسی جدید» رفت.

 

توسعه مبتنی بر این لایه جدید فرکانسی از آن جهت بود تا تجربه مشترکان همراه اول در استفاده از سرویس های پهن باند افت نکند و این اقدام دقیقا در شرایط تحریمی صورت گرفت و تیم فنی اپراتور اول تلفن همراه کشور، تأمین تجهیزات کرد و بسترهای ارتباطی برای ارائه سرویسی مطلوب به ایرانیان را ارتقا داد.

 

*راه‌اندازی 1050 سایت جدید نسل چهارمی در کشور
در همین راستا و همسو با رونمایی از پروژه های توسعه ای، افتتاح و راه اندازی ۱۰۵۰ سایت جدید نسل ۴ همراه اول در کشور نیز صورت گرفت و به صورت نمادین سایتی مبتنی بر تکنولوژی نسل های نوین ارتباطی در روستای «ده علی کوهبنان» در استان کرمان به شکل نمادین و با دستور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افتتاح و رونمایی شد.

 

*افزایش ظرفیت شبکه دیتای همراه اول
افزایش ظرفیت شبکه دیتا (PS Core) شرکت ارتباطات سیار ایران به میزان ۴۰۰ گیگابیت بر ثانیه در تهران برای پوشش استان های مرکزی کشور و همچنین ۴۰۰ گیگابیت بر ثانیه در تبریز برای پوشش استان های غربی، از جمله اقدامات دیگری بود که خبر آن در این مراسم اعلام شد.

 

بکارگیری شیوه جدید توسط اپراتور اول تلفن همراه در راستای ارتقای سرعت سرویس دهی در نسل چهارم ارتباطی، با پیاده سازی تکنولوژی پیشرفته MIMO 4*4 در بیش از  ۲۰۰۰ سایت در شهرهای بزرگ نیز از جمله دیگر ابتکاراتی است که همراه اول انجام داده است.

 

همچنین شروع مجازی سازی و Cloudification و مهاجرت سرویس های تلکام بر بستر ابری از جمله دیگر اقداماتی است که اپراتور اول تلفن همراه ایران به عنوان نخستین اپراتور کشور انجام داده است.

همراه اول به عنوان نخستین و بزرگترین اپراتور تلفن همراه کشور که در حوزه ورود به تکنولوژی نسل پنجم (5G) از پیشگامان است و از سال 1395 مطالعات و اجرای پروژه های آزمایشی خود مرتبط با این نسل را آغاز کرد، در این مراسم به رونمایی از پروژه های ارتباطی خود که با سرمایه گذاری 3 هزار و 400 میلیارد تومانی حاصل شده است، پرداخت.

 

اپراتور اول ارتباطی کشور از همان زمان تاکنون تمرکز خود را بر توانمندسازی نخبگان داخلی برای توسعه زیرساخت ها و تولیدات مرتبط با نسل های نوین ارتباطی گذاشت تا به واسطه شکل گیری یا توانمند کردن شرکت های ایرانی، بتواند فرآیند بومی کردن این فناوری را راهبری کند.

نگاه همه جانبه به افزایش ظرفیت تمامی بخش های مرتبط با آینده کسب و کار و تکنولوژی، باعث شد تا این اپراتور همگام با اپراتورهای بین المللی گام برداشته و با حرکت در لبه تکنولوژی، زمینه مواجهه با نسل پنجم ارتباطی فراهم شود.

 

حاصل این نگاه راهبرانه، راه اندازی تجاری تکنولوژی 5G روی شبکه واقعی بود که در گام نخست از جوار حرم مطهر رضوی پیام آن به گوش ایرانیان رسید و به سرعت وارد دیگر شهرها و نقاط شهری شد.

 

چیزی نگذشت که با تکیه بر ظرفیت این شبکه و در مراسم افتتاح سایت 5G تهران نیز اتفاق جالب توجه دیگری رخ داد و اپراتور اول تلفن همراه موفق به ثبت رکورد سرعت اینترنت ۳.۶۳۳ گیگابیت بر ثانیه روی شبکه واقعی شد.

 

مهندسان و متخصصان نخبه صنعت ارتباطات کشورمان به محض ثبت این رکورد در رقابت با اپراتورهای بین المللی که موفق به ورود به حوزه 5G شدند، سریعا دست به کار شدند و با بومی سازی یوزکیس های مهم این نسل از فناوری، سعی در انتشار پیام توسعه آن کردند.

 

یوزکیس هایی چون «ربات جراحی از راه دور با نام ربات جراح سینا»، «پروژه MEC که سولوشنی برای پردازش روی لبه شبکه است»، «نمونه‌ای از VR یا واقعیت مجازی»، «نمونه‌ای در حوزه گیمینگ» و… که از قضا در حضور جمعی از گیمرها و اصحاب رسانه رونمایی و تست شد و کیفیت سرویس آنها مورد تأییدشان قرار گرفت.