نقش بازاريابي فناوری در رتبه‌بندی سیاسی نامزدهای انتخاباتی

عصر ارتباط –  رشد مداوم فناوری، تاثیر بسزایی در رتبه‌بندی سیاسی داوطلبان داشته است. در این مقاله، تحلیل این دو حوزه زندگی مدرن یعنی پیوند فناوری و سیاست و نتایج حاصل از این رابطه متقابل، مورد بررسی قرار گرفته است.

نامزدهای سیاسی از بسیاری جهات از فناوری استفاده می‌کنند. کانال‌‌های ارتباطی مختلفی که از طریق اینترنت ارايه‌‌ می‌شوند، قدرت موثری در رشد افراد مختلف دارند. توییتر، فیس‌بوک و یوتیوب، بسترهای رسانه‌ای قدرتمند ارتباطی هستند که می‌توانند به راحتی رتبه‌بندی نامزدهای سیاسی را افزایش دهند. هاوسلی معتقد است خواه تصدیق کنیم یا نكنیم، فناوری در اکثر نژادهای سیاسی، عامل تعیین‌کننده است. از طریق فناوری، سیاستمداران می‌توانند به بودجه دسترسی پیدا کنند‌، صاحب‌نظرسیاسی شوند و هزینه کمتری را برای تبلیغات انتخاباتی و تبلیغ نامزدی خود بپردازند.

* انتخابات و بازاریابی فناوری

یکی از راه‌های تاثیر فناوری بر سیاست، جنبه مالی است. جمع‌آوری بودجه برای تبلیغات، عامل مهمی برای همه نامزدهای سیاسی است. این امر نیاز به ایجاد یک پاسخ عمودی به کل کشور یا منطقه هدف را به همراه دارد. این امر، یک مانع بزرگ است که توسط نامزدهای سیاسی تجربه می‌شود. اینترنت به «هاوارد دین»، سیاست‌مدار آمریکایی، یاری رساند تا کمک‌هایی را که برای دسترسی به بخش بزرگی از منطقه مبارزات انتخاباتی لازم داشت، دریافت کند. نامزدها از طریق بازاریابی فناوری، اسپانسرهای مناسب برای حمایت از جنبه‌های مختلف مبارزات انتخاباتی خود دریافت می‌کنند. تبلیغات در اینترنت، روش ارزانی است زیرا برخلاف آنچه در رسانه‌های چاپی ارايه‌‌ می‌شود، مجبور به انتشار مجدد نیست. این مورد در پیوندهای مختلفی که معمولا قابل دسترسی هستند، نیز صدق می‌کند.

* سیاستمداران و پادکست

اینترنت، سیاست‌مداران را قادر می‌سازد از پادکست استفاده کنند. اینترنت، پادکست را ارايه‌‌ می‌دهد و همه را روزنامه‌نگار می‌کند. سیاستمداران از طریق پادکست، می‌توانند قدرت رسانه را به تصویر بکشند، بنابراین از معتبر بودن اطلاعات، اطمینان حاصل می‌کنند. خوداظهاری سیاستمداران از طریق کارشناسان، به راحتی از طریق پیام‌ها پخش می‌شود. تضمین صحت اطلاعات ارسال‌شده برای سیاستمداران دشوار است. همه به اینترنت دسترسی دارند و پادکست‌ها توسط هرکس قابل ارسال هستند. بنابراین یکپارچگی اطلاعات دشوار است و بسیاری از نامزدهای احتمالی ممکن است مجبور شوند ارتباط قابل‌تایید با دستاوردهای مختلف ایجاد کنند. در مجموع، تبلیغات سیاسی از طریق پادکست‌ها یک روش معمول اما پرهزینه برای استفاده است. با این حال، منطقی است فرض کنیم در صورت استفاده صحیح، این فناوری، یک ابزار سیاسی فوق‌العاده قدرتمند است که کاملا بازدهی دارد.

* انتخابات و تبلیغات رایگان اینترنتی

به گفته هاوسلی، تاثیر فناوری روی یک نسل معین، بسیار زیاد است. افراد جوان، تحصیلکرده و مرفه با نوآوری‌های فناوری ارتباط برقرار خواهند کرد. استفاده از جدیدترین فناوری، مطمئنا جوانان را به خود جلب می کند. ممکن است نسل قدیم در افزایش پیشنهادهای ریاست‌جمهوری تاثیر زیادی نگذارند؛ به‌خصوص اگر از طریق رسانه‌های اجتماعی انجام شود. نسل قدیم به سختی از اینترنت استفاده می‌کنند اما نسل جوان به راحتی با این پلتفرم‌های رسانه‌ای، ارتباط برقرار می‌کنند. سیاستمداران از این تمایز در فناوری برای کسب مزایای پیشنهادهای سیاسی خود استفاده مي‌كنند.

روش دیگر برای بررسی موضوع، تفکر درباره اینترنت به عنوان ابزاری برای تبلیغات رایگان است. هیچ شکی نیست که انتخابات ریاست‌جمهوری پرهزینه است، زیرا برای پوشش کل منطقه برگزار می‌شود. از طرف دیگر، فیلم‌های سیاسی به راحتی امتیازات آنلاین ایجاد می‌کنند و این تبلیغات اینترنتی، در صورت راه‌اندازی صحیح، همیشه به مخاطبان موردنظر می‌رسد. افراد از طریق اشتراک‌گذاری ویديو، تبلیغات لازم را انجام می‌دهند. ویديوهای تولیدشده اضافی هزینه‌ای ندارند، در حالی که در شبکه‌های اجتماعی، حتی ارسال اصلی نیز رایگان است.

* فقط یک کلیک

بدیهی است تبلیغات سیاسی از طریق استفاده از فناوری آسان‌تر شده؛ به‌خصوص از آنجا که دستگاه‌های فناوری متعامل و همزمان در دسترس قرار گرفته‌اند. استفاده از فناوری به عنوان ابزاری موثر برای برقراری ارتباط بین یک شخصیت سیاسی و مخاطب هدف، خردمندانه است. با استفاده از اینترنت، هر فرد سیاسی، می‌تواند فقط طی چند دقیقه شناخته شود و فقط طی چند ساعت، افکار عمومی درباره یک شخصیت سیاسی خاص، در یکی از گروه‌های اجتماعی رأی‌دهندگان شکل می‌گیرد؛ حتی شهرت بد نیز می‌تواند در یک چشم به‌هم زدن با استفاده از فناوری مدرن شکل گیرد. «شایعات» بد، غالبا خیلی سریع‌تر گسترش می‌‌یابد. با تاثیرات فراوانِ فناوری بر جامعه، به‌ویژه افکار عمومی، احتیاط در استفاده از اطلاعات مربوط به هر شخصیت سیاسی، بسیار مهم است، چون فقط با یک کلیک، خطر ایجاد یک تبلیغ مثبت را به یک تبلیغ منفی می‌دهد.


پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود