توسعه پروژه فیبر نوری و افزایش اتصال باید اولویت دولت چهاردهم باشد

  • توسط نویسنده
  • ۸ روز پیش
  • ۰

امیر لاجوردی رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی پیرامون عملکرد دولت سیزدهم در حوزه ارتباطات اظهار کرد: در این دوره در لایه زیرساخت شبکه ملی اطلاعات و زیرساخت شبکه مادر مخابراتی اتفاقات خوب و برجسته‌ای افتاد به طوری‌که ظرفیت در لایه‌های مختلف انتقال آی‌پی، گت‌وی بین الملل، دو برابر شد. همچنین در لایه دسترسی پروژه فیبر نوری منازل و کسب و کار‌ها تاکنون ۸ میلیون پوشش داشتیم و با برنامه‌ریزی‌های انجام شده قرار است تا پایان امسال نهضت اتصال هم داشته باشیم؛ چرا که پوشش به ۱۰ میلیون برسد باید تحریک تقاضا و اتصال را آغاز کنیم.

کاربران 5G افزایش می‌یابد

وی در ادامه افزود: یکی دیگر از اقدامات صورت گرفته نسل پنجم اینترنت همراه است که الان نزدیک ۲ هزار سایت ایجاد شده و اخیراً هم گوشی‌های سامسونگ سرویس 5G را که در کشور ما قفل بود بازگشایی کردند. این موضوع باعث می‌شود که کاربران فایو جی در کشور افزایش یابد.

لزوم توسعه پروژه فیبر نوری و اتمام پوشش در دولت چهاردهم

لاجوردی در پاسخ به این سوال که انتظارات وزارت ارتباطات از دولت آینده چیست گفت: روند توسعه پروژه فیبر نوری و اتمام پوشش در دولت بعد باید به صورت جدی ادامه داشته باشد که پس از آن افزایش اتصال را به دنبال داشته باشیم. از سوی دیگر باید امکان بهره‌مندی مردم از نسل پنجم اینترنت را فراهم کنیم؛ زیرا تقریبا ۴ درصد جمعیت شهری دسترسی استفاده از آن را دارند؛ بنابراین از هر دو سو می‌توانیم شاهد جهش و افزایش اتصال هم در پروژه فیبر نوری و هم 5G باشیم. از سوی دیگر باند‌های فرکانسی ۳۶۰۰ و ۳۸۰۰ به زودی در روزنامه آگهی می‌شود و در اختیار اپراتور‌ها قرار می‌گیرد.

گره‌گشایی از پروژه فیبر نوری به برکت شهادت شهید رئیسی

جانشین وزیر ارتباطات در پاسخ به این سوال که روند توسعه فیبر نوری در شهر‌های بزرگ چگونه بوده است، افزود: توسعه این پروژه در مراکز استان‌ها خوب پیش می‌رود و در کلان شهر‌هایی مانند قم و اهواز پیشرفت خوبی داشته و در دو شهر اصفهان و تبریز گره‌هایی وجود داشت که به برکت شهادت شهید رئیسی گره و مشکل آن حل شد. در مورد تهران، چون موضوع خاص و ویژه است در حال برنامه‌ریزی هستیم. در شهر مشهد هم روند توسعه به خوبی پیش می‌رود، به طوری‌که در دو منطقه مشهد کار تمام شده، همچنین این توسعه در کرج شروع شده و در شیراز هم به‌زودی کار آغاز می‌شود. در نهایت امسال پروژه فیبر نوری پیشرفت خوبی در کلان شهر‌ها خواهد داشت.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *