تشریح شاخص های ارزیابی بخش صنعت فضایی در جشنواره ملی فاوا

  • توسط نویسنده
  • ۱ سال پیش
  • ۰
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سعید صدیقیان رئیس کارگروه صنعت فضایی نهمین جشنواره ملی فاوا گفت: باتوجه به اهداف کلان بخش فضایی کشور، یکی از راه های توسعه متوازن زنجیره ارزش صنعت فضایی، شناسایی و حمایت از فعالان عرصه فضایی است که برگزاری این جشنواره در راستای نیل به این هدف موثر خواهد بود.
وی افزود: رشد روز افزون فناوری های فضایی و افزایش بهره مندی جامعه از تاثیرات مثبت این فناوری ها، منجر به توسعه زنجیره ارزش صنعت فضایی شده است که با ورود بازیگران جدید در بخش های مختلف زنجیره ارزش و ارائه محصولات و خدمات فضاپایه، علاوه بر ایجاد ارزش افزوده در بخش های مختلف اقتصادی، رشد و توسعه این صنعت در بخش های بالادستی، میان دستی و پایین دستی را باعث می شود.
رییس کارگروه صنعت فضایی تصریح کرد: با عنایت به مأموریت های کلان بخش فضایی کشور و به منظور ترویج محصولات و خدمات فضاپایه و توسعه زنجیره ارزش صنعت فضایی، محور «صنعت فضایی» در دو زیرمحور «طراحی و ساخت سامانه ها و زیرسامانه های ماهواره» و «ارائه خدمات فضاپایه»، در نهمین جشنواره ملی فناوری اطلاعات و اطلاعات (فاوا) تعریف شده است. صدیقیان ادامه داد: به منظور ارزیابی شرکت‌ها در زیرمحور «طراحی و ساخت سامانه ها و زیرسامانه های ماهواره»، معیارهایی از قبیل «تعداد سامانه ها یا زیرسامانه‌های طراحی و ساخته شده»، «سطح بلوغ سامانه یا زیرسامانه توسعه‌یافته»، «ارتباط آن با توسعه صنعت فضایی کشور»، «تعداد فناوری‌های توسعه یافته»، «میزان سرمایه‌گذاری»، «فرصت‌های شغلی بالفعل و بالقوه»، «مشتریان» و … مدنظر بوده است.
وی افزود: برای زیر محور «ارائه خدمات فضاپایه» نیز معیارهایی از قبیل «تعداد کابران یا مشتریان فعال»، «تعداد فرصت شغلی ایجاد شده »، «میزان بکارگیری فناوری‌های نوین نظیر هوش مصنوعی و غیره در ارائه خدمات فضاپایه»، «تعداد گواهی‌ها و جوایز ملی یا بین المللی اخذ شده» و «میزان سرمایه‌گذاری به تحقیق و توسعه»، «اثرات فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی خدمات» و غیر مدنظر خواهد بود.
رییس کارگروه صنعت فضایی نهمین جشنواره ملی فاوا با اظهار امیدواری نسبت به اینکه با شناسایی و حمایت از فعالان این صنعت، موجبات رشد و شکوفایی عرصه فضایی در کشور بیش از پیش مهیا شود، خاطرنشان کرد: از کلیه فعالان بخش غیردولتی و دانش بنیانی که در این صنعت فعالیت می کنند، دعوت بعمل می آید تا در مهلت مقرر نسبت به ثبت نام و ارسال فرم های تکمیلی اقدام کنند.
بنابر این گزارش، مراحل ثبت نام و ارسال مستندات برای شرکت در نهمین جشنواره ملی فاوا از روز ۲۸ فروردین آغاز شده و تا ۱۲ اردیبهشت ماه از طریق آدرس festfava.ict.gov.it ادامه دارد.
  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *