واکنش عجیب ایلان ماسک، ارزش ارزهای دیجیتال و بورس‌های جهانی را تحت تاثیر قرار داد
دوراهی خیزش یا ریزش در بازار رمز ارزها

عصر ارتباط – ابتدای ماه مه، قیمت ارزهای دیجیتال به دنبال اعلام ممنوعیت معاملات این ارزها توسط موسسات مالی و اعتباری چین به شدت سقوط کرد و قیمت بیت‌کوین، بزرگ‌ترین ارز دیجیتال جهان، به زیر ۴۰هزار دلار بازگشت. پس از انتشار خبری مبنی بر اینکه بانک‌ها و موسسات مالی چین از هرگونه عملیات بانکی مرتبط با معاملات ارزهای دیجیتال منع شده‌اند، ارزش بیت‌کوین با سقوطی ۷.۷۳درصدی مواجه شد.

ارزش اتریوم، دومین ارز مجازی بزرگ جهان با سقوطی ۱۱.۰۲درصدی به ۳۰۰۷.۰۶دلار رسید. ریپل، سومین ارز دیجیتالی جهان با سقوط ۷.۴۱درصدی به ۱.۴۶دلار رسید. قیمت ارزهای مجازی به دنبال توییت‌های اخیر ایلان ماسک، مالک تسلا و انتقاد او از مصرف انرژی بالای این ارزها و آسیب وارده به محیط زیست، تحت فشار قرار گرفت. با سقوط ارزش بیت‌کوین به زیر ۴۰هزار دلار که برای اولین بار در ۱۴ هفته اخیر رخ داد، ۲۸۰میلیارد دلار از ارزش بازار ارزهای مجازی جهان بر باد رفت و ایلان ماسک ۲۰میلیارد دلار از ثروتش را از دست داد!

هرچند مدیرعامل تسلا کماکان سومین فرد ثروتمند در جهان است. پس‌لرزه‌های حضور در برنامه جنجالی طنز برای ایلان ماسک تمامی ندارد و بررسی‌ها نشان می‌دهد که ثروت او از زمان حضور در آن برنامه ۲۰.۵میلیارد دلار کاهش پیدا کرده است. او همچنان با ۱۴۵.۵میلیارد دلار ثروت، سومین فرد ثروتمند در جهان محسوب می‌شود.

ماسک در آن برنامه آن‌طور که انتظار می‌رفت از دوج‌کوین دفاع نکرد و روز بعد نیز با انتشار توییتی در خصوص نگرانی‌های زیست‌محیطی از استخراج بیت‌کوین و توقف قبول این رمزارز برای خرید محصولات تسلا، بازار ارزهای دیجیتالی را با یکی از بزرگ‌ترین ریزش‌های روزانه چند سال اخیر مواجه کرد. ارزش سهام تسلا اکنون به ۵۸۶دلار رسیده است که آشکارا نسبت به رقم ۷۰۶دلار ثبت شده در هفته قبل فاصله دارد.

در جدول ثروتمندان جهان، جف بزوس، مدیرعامل و بنیان‌گذار آمازون- با ۱۸۷میلیارد دلار ثروت کماکان جایگاه خود را در صدر حفظ کرده است. پس از او نیز برنارد آرنو فرانسوی، مدیرعامل گروه لویی ویتون- با ۱۸۲.۸میلیارد دلار قرار دارد.

لازم به ذکر است که ایلان ماسک ۵۰ساله در آفریقای جنوبی متولد شده و دارای تابعیت سه‌گانه آفریقای جنوبی، کانادا و آمریکا است. با توجه به پیشگام بودن شرکت‌های تحت مدیریت او در حوزه فناوری، سخنان او در خصوص رمزارزها تاثیر زیادی بر بازار دارد و این مساله در برخی از موارد باعث انتقاد کارشناسان و متهم کردن او به دستکاری تعمدی در بازارها شده است.

پس از سقوط سهام این خودروساز، ايلان ماسک، بنیان‌گذار تسلا، به مقام سوم ثروتمندترین رتبه جهان تنزل یافت. این تنزل رتبه پس از آن رخ داد که این میلیاردر با یک توییت بازار بیت‌کوین را به هم ریخت. اخیرا در ماه مارس قبل از اینکه او توسط جف بزوس از آمازون کنار کشیده شود، به بالاترین رتبه در فهرست میلیاردرهای بلومبرگ صعود کرد.

کاهش ثروت ماسک، که هم اکنون ۱۶۰.۶میلیارد دلار تخمین زده می‌شود، از ماه ژانویه حدود ۲۴درصد کمتر برآورد می‌شود که به دلیل عملکرد سهام تسلا است که در روز دوشنبه با ۲.۱درصد افت به ۵۷۶.۸۳دلار رسید که فاصله زیادی از بالاترین حد ۸۸۳.۰۹دلار در ژانویه دارد. با وجود کاهش سهام تسلا در روز دوشنبه تنها برای بازیابی مقداری از ارزش خود، ممکن است که پست‌های توییتر ماسک با موضوع بیت‌کوین در نهایت او را گرفتار کنند. روز یکشنبه، ماسک بزرگ‌ترین ارز رمزنگاری شده جهان را به سقوط آزاد انداخت پس از اینکه سرمایه‌گذاران، تويیت تک‌کلمه‌ای او را به عنوان نشانه‌ای مبنی بر فروش یا فکر فروش سهام ارز رمزنگاری شده تسلا، تفسیر کردند.

این توییت در سرتاسر دنیای ارزهای رمزنگاری شده موج زد و بیت‌کوین با بیشترین افت در سه ماه گذشته به ۴۲، ۴۴۱دلار رسید. در حالی که پس از اینکه ماسک توییت کرد که تسلا هیچ بیت‌کوینی نفروخته است، بیت‌کوین کمی افزایش یافت، اما از عصر دوشنبه هفته گذشته با قیمت حدود ۴۵۰۰۰دلار معامله می‌شود.

هفته گذشته، ماسک که طرفدار ارزهای رمزنگاری شده بود، با اعلام نگرانی‌های زیست محیطی مربوط به استفاده از سوخت‌های فسیلی در استخراج این ارزها، با اعلام اینکه تسلا دیگر پرداخت هزینه با بیت‌کوین برای وسایل نقلیه خود را قبول نمی‌کند، ضربه جدی دیگری به ارز رمزنگاری شده برجسته جهان وارد کرد. در ماه فوریه، ماسک اعلام کرد که این خودروساز ۱.۵میلیارد دلار بیت‌کوین خریداری کرده و قیمت این توکن را به اوج رساند.

ارزش ارزهای دیجیتالی در ساعاتی از مبادلات آخر هفته نیز تا ۱.۵تریلیون دلار هم کاهش پیدا کرد که تقریبا یک تریلیون دلار کمتر از اوج ثبت شده آن در ماه آوریل بوده است. بنابراین یکی از کم‌سابقه‌ترین ریزش‌های ارزهای دیجیتالی در طول تاریخ آنها رقم خورد تا جایی که برخی از آنها یک سوم تا نصف ارزش خود را طی ۲۴ ساعت از دست دادند. بیت‌کوین به عنوان باارزش‌ترین ارز دیجیتالی جهان طی این مدت ۱۲هزار دلار از ارزش خود را از دست داد و تا ۳۰هزار دلار هم سقوط کرد. اتریوم، دومین ارز دیجیتالی بزرگ جهان هم حدود ۴۰درصد و دوج‌کوین، محبوب‌ترین ارز دیجیتالی فعلی- حدود نصف ارزش خود را از دست دادند.

روند نزولی ارزهای دیجیتالی در ابتدا با شایعه فروش بیت‌کوین توسط تسلا و قبول نکردن آن توسط این خودروساز آمریکایی آغاز شد و انتشار خبر ممنوعیت مبادلات رمزارزها در چین وحشت سراسری را در بازارها حکمفرما کرد. البته این تصمیم چین مساله جدیدی نیست و دلیل اثرگذاری آن تا چنین حدی جای سوال دارد.

پاول هاسول، کارشناس بازارهای مالی در موسسه پینسن میسون گفته است: تصمیم چینی‌ها دلایل زیادی دارد. بخشی از آن با هدف جلوگیری از خروج سرمایه و بخشی از آن هم به جلوگیری از کلاهبرداری‌های احتمالی مربوط می‌شود.

اولریک لیکه، مدیر اجرایی صندوق پوشش ریسک ارک ۳۶، در مصاحبه با بلومبرگ با انتقاد از رفتارهای اخیر ایلان ماسک گفت: اولین بار نیست که توییت‌های این فرد بیش از حد غیرمعمول و پر از اطلاعات گمراه‌کننده بوده است. بازار ارزهای دیجیتالی خیلی تابع احساسات شده و هیجانات لحظه‌ای و انتظارات غیرمعقولانه باعث می‌شود تا معامله‌گران در مواقعی دست به اقداماتی بزنند که نتیجه‌ای جز زیان وحشتناک ندارد.

این درحالی است که همزمان با ریزش کم‌سابقه ارزهای دیجیتالی بیشتر شاخص‌های مهم بورسی جهان نیز ریزش کردند و به رنگ قرمز درآمدند. برخی معامله‌گران از ترس سرایت وضعیت بازار رمزارزها به بازارهای بورسی و برخی نیز با هدف تامین مالی برای خرید ارزهای دیجیتالی در نرخ‌هایی که به عقیده آنها کف قیمتی است، اقدام به فروش سهام خود کردند. افراد مشهور نیز از قافله خرید جا نماندند تا جایی که جاستین سان، مدیر پروژه ارز دیجیتالی ترون اعلام کرد حدود ۱۲۰میلیون دلار بیت‌کوین خریداری کرده است.

رابرت کاپلان، مدیر دفتر منطقه‌ای بانک مرکزی آمریکا در دالاس گفته است به شخصه انتظار ندارد زودتر از سال آینده نرخ بهره فعلی تغییر پیدا کند و تصمیم بر حفظ رویکرد فعلی است. به عقیده بسیاری از فعالان بازارهای مالی، فدرال رزرو می‌خواهد پیش از مقابله با افزایش قیمت‌ها، مساله رشد اقتصادی و اشتغالزایی را حل کند و به همین دلیل هم تصمیم گرفته است به‌طور موقت میدان را برای تاخت و تاز تورم باز گذارد.

اقتصادهای بزرگ دنیا کماکان تحت تاثیر کرونا عملکرد بدی دارند؛ مرکز آمار انگلیس در گزارشی اعلام کرد اقتصاد این کشور در سه ماهه منتهی به مارس به میزان ۱.۵درصد کوچک شده است که این عملکرد ۰.۴درصد کمتر از رشد ثبت‌شده بازه منتهی به ماه قبل بوده است. سال قبل پنجمین اقتصاد بزرگ جهان ۱۰درصد کوچک شده بود که بدترین عملکرد اقتصاد این کشور طی سه قرن اخیر بوده است. با کاهش محدودیت‌های کرونایی امید می‌رود رشد اقتصادی در فصل بعد مجددا به محدوده مثبت برگردد.

داده‌های جدید منتشر شده از بخش خرده‌فروشی آمریکا نشان می‌دهد که در ماه آوریل، رشد این بخش کلیدی اقتصاد آمریکا به صفر رسیده که این رشد یک درصد کمتر از رشد مورد انتظار قبلی بوده است. از آنجا که بخش خرده‌فروشی تقریبا دو سوم کل بار رشد اقتصادی آمریکا را به دوش می‌کشد، آمار ضعیف ماه آوریل می‌تواند یک نشانه هشدار آشکار از کند شدن بیش از پیش شتاب رشد اقتصادی این کشور باشد. انتظار می‌رود اقتصاد آمریکا امسال حدود 8درصد رشد کند.

در نخستین هفته از ماه می شمار متقاضیان دریافت مزایای بیکاری در آمریکا با کاهش ۳۴هزارنفری به ۴۷۳هزار نفر رسیده که کمی فعالان بازار را نسبت به بهتر شدن وضعیت، حداقل در بازار کار امیدوار کرده است. این کاهش در حالی ثبت شد که انتظار می‌رود روند متقاضیان صعودی باشد و به ۴۹۰هزار نفر برسد. بیشترین کاهش در شمار متقاضیان در ایالت‌های نیویورک، میشیگان، ورمونت و فلوریدا به ثبت رسیده است. از طرف دیگر اما در جورجیا، واشنگتن و ایلینوی روند صعودی حفظ شده است.

اگرچه معامله‌گران انتظار افزایش قابل توجه نرخ تورم آمریکا را داشتند اما اینکه متوسط نرخ تورم بزرگ‌ترین اقتصاد جهان در ۱۲ ماه منتهی به آوریل با ۱.۶درصد افزایش نسبت به دوره مشابه منتهی به ماه قبل به سطح ۴.۲درصد رسیده، برای بسیاری از فعالان شوکه‌آور بوده است به ویژه آنکه جروم پاول، رییس بانک مرکزی آمریکا پیش‌تر وعده داده بود نرخ تورم در سطح معقولی از محدوده 2درصدی عبور کند. این نرخ تورم بالاترین سطح تورمی ثبت شده در آمریکا در ۱۳ سال اخیر بوده است.

نگرانی از مسیر آینده نرخ تورم، معامله‌گران را در بازارهای مالی به وحشت انداخته است. نرخ تورم در بسیاری از مناطق از جمله در آمریکا، آلمان و برخی از کشورهای اروپایی دیگر از سطح هدف‌گذاری شده عبور کرده و دست بانک‌های مرکزی را برای اتخاذ رویکرد انقباضی به دلیل ضرورت تداوم حمایت‌ها از بخش‌های اقتصادی در برابر پیامدهای کرونایی بسته است و این مساله در صورت وخیم‌تر شدن می‌تواند خود منجر به پیدایش یک بحران جدید در جهان شود.

امیدواری‌ها به ثبت ارقام بالای رشد اقتصادی پس از برنامه‌های واکسیناسیون سراسری کماکان در سطح بالایی باقی مانده است. یک نظرسنجی جدید از اقتصاددانان نشان می‌دهد که میانگین رشد اقتصادی مورد انتظار آنها برای آمریکا در سال جاری ۷.۶درصد است که در صورت تحقق، بالاترین رشد ثبت شده سالانه این کشور طی ۷۰سال اخیر خواهد بود. از طرف دیگر اوضاع برای چین احتمالا از این هم بهتر خواهد بود و رشد اقتصادی این کشور حدود 8درصد پیش‌بینی می‌‌شود.

جوزف اشتلوتسفوتز، کارشناس ارشد سرمایه‌گذاری در موسسه اوپنهایمر اینوستمنتز گفته است: کم‌کم در حال بازگشت به سطح اقتصادی قبل از آغاز کرونا هستیم و این یک پیشرفت بزرگ و نشانه‌ای دلگرم‌کننده در غلبه بر یکی از جدی‌ترین بحران‌های مالی معاصر است. در نیمه دوم امسال مطمئنا اخبار بهتر بیشتری خواهیم داشت اما قطعا روزهای پرنوسان بازارهای مالی تکرار خواهد شد زيرا هنوز هیچ‌کس نسبت به اینکه بحران به‌طور کامل پشت سر گذاشته شده است، اطمینان ندارد.

*بورس آمریکا

در وال‌استریت همه شاخص‌ها نزولی بودند؛ تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح پایین‌تری از روز قبل خود بسته شدند.

شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۹۱درصد ریزش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۳هزار و ۷۴۹.۴۲واحد بسته شد. شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۹۹درصد کاهش تا سطح ۴۰۸۷.۰۷واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۳۹درصد کاهش در سطح ۱۳هزار و ۲۵۱.۹۳واحدی بسته شد.

*بورسهای اروپایی

در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص “فوتسی ۱۰۰” بورس لندن با ۱.۱۹درصد ریزش نسبت به روز قبل و در سطح ۶۹۵۰.۲۰واحد بسته شد.  شاخص “دکس ۳۰” بورس فرانکفورت در آلمان با کاهش ۱.۷۷درصدی و ایستادن در سطح ۱۵هزار و ۱۱۳.۵۶ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص “کک ۴۰” بورس پاریس با عقبگرد ۱.۴۳درصدی در سطح ۶۲۶۲.۵۵واحد بسته شد. در مادرید شاخص “ایبکس ۳۵” ۱.۲۳درصد پایین رفت و به ۹۰۷۰.۷۰واحد رسید.

*بورسهای آسیایی

در معاملات بورس‌های آسیا، شاخص‌ها عملکرد بدی داشتند؛ تا جایی که شاخص “نیک کی ۲۲۵” بورس توکیو ژاپن با ریزش ۱.۲۸درصدی تا سطح ۲۸هزار و ۴۴.۴۵ واحدی پایین رفت. شاخص “هانگ سنگ” بورس هنگ‌کنگ ۱.۴۲درصد بالا رفت و در سطح ۲۸هزار و ۵۹۳.۸۱ واحد بسته شد. در چین شاخص “شانگهای کامپوزیت” افت ۰.۳درصدی را تجربه کرد و در سطح ۵۱۷۲.۲۸واحد بسته شد. در استرالیا شاخص “اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰” بورس سیدنی با ۱.۹درصد کاهش و ایستادن در سطح ۶۹۳۱.۶۶ واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص ” تاپیکس” ژاپن نزولی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است.)

*نفت

در بازار طلای سیاه، روند قیمت‌ها صعودی بود. هر بشکه نفت “وست تگزاس اینتر مدیت” با ۳.۳۳درصد کاهش به ۶۳.۳۱دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با ریزش ۳.۱۱درصدی به ازای ۶۶.۵۷دلار در هر بشکه مبادله شد.

*طلا و نقره

همچنین در بازار فلزات گرانبها، بهای هر اونس طلا با کاهش ۰.۴۲درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۸۶۸.۳۱دلار معامله شد. هر اونس نقره با افت ۱.۱۵درصدی به ازای ۲۷.۷۳دلار مبادله شد.

*جالبانگیز در هفته جهنمی بیت‌کوین

اما درحالی که بازار، روزهای جهنمی را سپری می‌کرد، گزارش شده که هکرهای خط لوله اصلی ایالات متحده قبل از تعطیل شدن، ۹۰میلیون دلار بیت‌کوین باج گرفتند.

به گفته شرکت تحلیلی بلاک‌چین الیپتیک، گروه هکر دارک‌ساید، مسوول حمله سایبری خط لوله اصلی ایالات متحده، در مجموع ۹۰میلیون دلار بیت‌کوین قبل از تعطیلی هفته گذشته باج دریافت کرده است.

این خط لوله اصلی، بزرگ‌ترین تاسیسات زیرساختی حمل و نقل سوخت در ایالات متحده است که در اوایل ماه جاری با حمله سایبری ویرانگری حدود یک هفته تعطیل شد. FBI حمله دارک‌ساید، باند مجرمان سایبری را که ادعا می‌شود در اروپای شرقی مستقر است، مقصر دانست.

پیش از این گزارش شده بود که اپراتور این خط لوله ۵میلیون دلار باج به این گروه پرداخت کرده است. طبق گفته‌های اليپتیک، دارک‌ساید و شرکت‌های وابسته به آن حداقل ۹۰میلیون دلار باج پرداخت شده با بیت‌کوین را که از ۴۷ کیف پول مجزای ارز رمزنگاری شده تهیه شده، جمع‌آوری کرده‌اند. متوسط پرداخت از هر کدام ۱.۹میلیون دلار بود.

الیپتیک گفته است: از کل ۹۰میلیون دلار، ۱۵.۵ میلیون دلار به توسعه‌دهنده دارک‌ساید پرداخت شد، در حالی که ۷۴.۷میلیون دلار به شرکت‌های وابسته به آن فرستاده شد. بیشتر وجوه به صورت مبادلات ارز رمزنگاری شده فرستاده شده است که می‌توان آنها را به پول فیات تبدیل کرد.

بنیان‌گذار الیپتیک بيان كرده است: به نظر ما، این تجزیه و تحلیل تمام پرداخت‌های انجام شده به دارک‌ساید را در بر می‌گیرد. با این حال، هنوز ممکن است  معاملات بعدی کشف شود و ارقام اینجا باید در یک حد پایین در نظر گرفته شود.

روز جمعه، الیپتیک اعلام کرد: کیف پول بیت‌کوین مورد استفاده توسط دارک‌ساید را برای جمع‌آوری باج پرداختی شناسایی کرده است. بعدا، محققان امنیتی اینتل ۴۷۱ گفتند که دارک‌ساید پس از قطع دسترسی به سرورهای خود و تخلیه کیف‌هاي پول‌ ارز رمزنگاری شده، بسته شده است.

طبق گفته الیپتیک، کیف پول بیت‌کوین دارک‌ساید قبل از تخلیه وجوه آن ۵.۳میلیون دلار ارز رمزنگاری شده داشت. محققان ۴۷۱، به نقل از یادداشتی از این گروه هکر گفت که فشار از سوی آمریکا عامل موثر بود.

 

 

 

*****باکس داخل مطلب********

روسیه با ارايه روبل دیجیتال اما بر خلاف جریان آب شنا خواهد کرد

با تایید بانک مرکزی، روسیه تا اواخر سال ۲۰۲۱ نمونه اولیه روبل دیجیتال خود را ارایه می‌کند.

بانک مرکزی روسیه تایید کرده که نمونه اولیه روبل دیجیتال، شکل جدیدی از ارز ملی را تا اواخر سال جاری راه‌اندازی خواهد کرد. یک مقام مسوول در کمیته بازار مالی دوما گفت: به تازگی گزارش مشاوره همراه با مفهوم روبل دیجیتال را منتشر کردیم.

این مقام ارشد گفت که این تنظیم‌کننده تا پایان سال جاری نمونه اولیه پلتفرم را توسعه می‌دهد و قصد دارد بازار را برای برنامه‌ریزی مراحل بعدی این پروژه رصد کند.

مفهوم ارز دیجیتال ملی در اواخر سال ۲۰۲۰ توسط بانک مرکزی روسیه آشکار شد. انتظار می‌ود این شکل جدید پول همراه با روبل‌های نقدی و غیرنقدی وجود داشته باشد. برخلاف ارزهای مجازی مانند بیت‌کوین، پیش‌بینی می‌شود که روبل دیجیتال حداقل خطر را داشته باشد زیرا از طرف تنظیم‌کننده پولی دولت صادر می‌شود و با پول سنتی پشتیبانی می‌شود.

آخرین نظرسنجی که توسط مرکز تحقیقات اسکولکو در فناوری ‌های مالی و اقتصاد دیجیتال انجام شد، نشان داد که تقریبا نیمی از نظرسنجی‌ها از ایده روبل دیجیتال حمایت می‌کنند، در حالی که تقریبا ۴۰درصد از پاسخ‌دهندگان مخالف آن هستند.


پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود