معاونت علمی اعلام کرد
«پایتخت» بزرگ‌ترین میزبان فعالان زیست‌بوم نوآوری

عصر ارتباط – معاونت علمی و فناوری اعلام کرد در حال حاضر تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان به بیش از ۶هزار و ۳۵ شرکت رسیده است.

به گزارش معاونت علمی و فناوری، شرکت‌های دانش‌بنیان بر اساس ماهیت و فعالیت‌شان، به دو گروه شرکت‌های دانش‌بنیان تولیدی و نوپا دسته‌بندی شده و دانش‌بنیان‌های نوپا یا تولیدی نیز بر اساس نوع فعالیت، پیچیدگی و اهمیت فناورانه در سه گروه نوع یک، نوع دو یا نوع سه جای می‌گیرند.

در حال حاضر تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان به بیش از ۶هزار و ۳۵ شرکت رسیده است.

بیشترین حجم از این کسب و کارها به دانش‌بنیان‌های تولیدی نوع دو اختصاص یافته به طوری که تعداد آنها برابر با ۳هزار و ۲۸۹ شرکت است. ۵۴درصد از فعالیت‌های فناورانه به شرکت‌های تولیدی نوع دو تعلق دارد.

همچنین شرکت‌های دانش‌بنیان نوپا نوع دو با تعداد ۱۵۸۰ شرکت، سهم ۲۶درصدی از زیست‌بوم نوآوری و فناوری را به خود اختصاص داده‌اند.

شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه‌های گوناگون فناوری از جمله فناوری زیستی، کشاورزی، صنایع غذایی، دارو، فرآورده‌های پیشرفته تشخیص و درمان، مواد پیشرفته، محصولات مبتنی بر فناوری‌های شیمیایی، ماشین‌آلات پیشرفته، تجهیزات پزشکی، برق، الکترونیک، مخابرات، فناوری اطلاعات و ارتباطات، نرم‌افزارهای رایانه‌ای و خدمات تجاری‌سازی بیشترین حجم از تولید محصولات و خدمات دانش‌بنیان را ارایه می‌دهند.

*درآمد قابل توجه شرکت‌های دانش‌بنیان

سهم شرکت‌های دانش‌بنیان از اقتصاد کشور در سال ۱۳۸۹ تنها ۲هزار میلیارد ریال بود اما بر اساس آخرین آمار، در سال جاری میزان فروش شرکت‌های دانش‌بنیان از ۹۰۰هزار میلیارد فراتر رفته که رشدی بیش از ۴۵۰درصد را نشان می‌دهد.

*«پایتخت» بزرگ‌ترین میزبان فعالان زیست‌بوم نوآوری

وجود زیرساخت‌ها پهنه‌های نوآورانه و خدمات سهل‌الوصول موجب شده است تا بیشترین تمرکز فعالان زیست‌بوم نوآوری از جمله شرکت‌های دانش‌بنیان در تهران صورت بگیرد، به طوری‌که پایتخت میزبان بیش از ۳۱۹۹ شرکت دانش‌بنیان است. اما استان اصفهان پس از پایتخت، دارنده بیشترین شرکت‌های دانش‌بنیان است به طوری که ۵۴۷ شرکت دانش‌بنیان در این استان استقرار دارند.

استان خراسان رضوی با میزبانی ۳۱۶ شرکت دانش‌بنیان پس از استان‌های تهران و اصفهان، بیشترین سهم از استقرار فعالان زیست‌بوم نوآوری و فناوری را به خود اختصاص داده است.


پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود