وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات:

پروژه فیبرنوری تضمین‌کننده آینده کشور است

  • توسط نویسنده
  • ۷ ماه پیش
  • ۰

بیست و هفتم اردیبهشت‌ماه سال قبل و مصادف با روز جهانی ارتباطات بود که رسما قرارداد توسعه اینترنت فیبرنوری با ۹ اپراتور منعقد شد و به تدریج دیگر اپراتورها از جمله ایرانسل و شرکت مخابرات ایران نیز رسما وارد این پروژه ملی شده و اپراتورها متعهد شدند که هر کدام در یک شهر دسترسی به خدمات فیبرنوری را برقرار کنند.

به گزارش عصر ارتباط بر اساس اهداف مقرر شده در این پروژه، دسترسی ۲۰ میلیون پورت فیبرنوری برای خانوارها در برنامه‌های دولت سیزدهم هدف‌گذاری شد که وظیفه نظارت و راهبری این پروژه به عهده وزارت ارتباطات گذاشته شده است.

از جمله تسهیلات مهم در نظر گرفته شده برای توسعه این بود که دولت ۸ درصد حق السهم خود از درآمد اپراتورها را به این پروژه اختصاص داد البته مشروط بر اینکه ظرف ۳ سال این پروژه انجام شود.

بر اساس اهداف پیش‌بینی شده، در فاز نخست از اپراتورها خواسته شده که حداقل یک شهر را انتخاب کرده و کار را پیش ببرند.

همچنین ۱۲۰۰ شهر و ۸ کلان شهر در پروژه توسعه فیبرنوری طی 3 سال آینده قرار دارند.

در همین راستا بیست و چهارم مهرماه سال جاری نیز مجلس مصوبه مهمی برای کمک به تسهیل پیشرفت این پروژه داشت و مقرر شد با تصویب نمایندگان مجلس به منظور استفاده حداکثری از ظرفیت‌های زیرساختی کاربران مخابراتی و توسعه شبکه دسترسی نهایی اینترنت پهن باند ثابت مبتنی بر فیبر نوری صندوقی تحت عنوان صندوق توسعه‌ شبکه فیبر نوری تاسیس شود.

به موجب این مصوبه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مکلف شد با استفاده از منابع این صندوق و سرمایه‌گذاری کاربران مخابراتی سالیانه حداقل ۵ میلیون امکان اشتراک اینترنت پهن باند ثابت مبتنی بر فیبر نوری در کشور ایجاد نماید و گزارش عملکرد در خصوص این صندوق را به کمیسیون‌های برنامه و بودجه و صنایع مجلس به صورت سالیانه ارائه کند.

همچنین منابع مالی صندوق شامل بخشی از درآمدهای ناخالص سالانه کاربران ارتباطی و فناوری اطلاعات با تصویب هیئت وزیران از محل قانون اجازه تعیین و وصول حق امتیاز فعالیت بخش غیردولتی در زمینه پست و مخابرات مصوب سال ۱۳۹۲ مجلس شورای اسلامی و اعتبارات مندرج در بودجه سالانه طی ردیف‌های خاص با تصویب هیئت وزیران در لوایح سنواتی بودجه لحاظ می‌شود.

در طول مدت اجرای این پروژه نیز انبوهی اخبار از وزارت ارتباطات، استان‌ها و اپراتورهای درگیر و مجری پروژه منتشر شده است که نشان از جدیت در پیشبرد هر چه سریع‌تر شبکه تحول‌آفرین فیبرنوری در کشور دارد.

عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در جلسه اخیر بررسی پیشرفت پروژه ملی فیبر نوری منازل و کسب و کارها با حضور مدیران اپراتورهای فعال در این پروژه با تاکید بر اینکه این پروژه بزرگ و ملی است و تضمین کننده آینده نیم قرن کشور، گفت: شما هم به عنوان مجریان این پروژه باید به خودتان ببالید که در این پروژه بزرگ و ملی سهم دارید.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: هر قدمی که در این پروژه برداشته می‌شود حتماً برای پیشرفت کشور و امیدآفرینی است و هر خانه‌ای که به فیبر نوری متصل می‌شود امید مردم به آینده بیشتر می‌شود و می‌تواند به کمک رشد و پیشرفت کشور بیاید.

وی با تاکید بر اینکه پروژه فیبر نوری منازل و کسب کارها به خوبی در مسیر حرکت خود قرار گرفته است، گفت: هرچه برای انجام این پروژه نیاز بوده از تامین مالی تا هماهنگی‌های بین دستگاهی به ویژه با شهرداران انجام گرفته است و تجربه یک سال اخیر نیز نشان داده است که هر مشکلی در مسیر این پروژه وجود داشته است به فضل الهی و با کمک یکدیگر حل شده است و در حال حاضر الحمدلله در این پروژه دیگر مشکل حل نشدنی وجود ندارد.

زارع‌پور با بیان اینکه شرکت‌های فعال در این پروژه مقدمات خوبی را فراهم کرده‌اند اما نیاز است اکنون توسعه کارگاه را به طور ویژه مورد توجه قرار دهند، خاطرنشان کرد: باید روند کار شتاب دو چندانی بگیرد و پیش از آغاز فصل سرما به ویژه در استان‌های غربی و شمالی، کار حفاری به پایان برسد تا بتوان در پایان سال به تعهدات پیش‌بینی شده دست پیدا کرد که این کار نیازمند یک عزم و اراده جدی و کار جهادی است؛ بنابراین ضروری است از امروز برنامه‌ریزی جدیدی را طراحی کنید.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: از طرف دیگر حتماً این موضوع را مورد توجه قرار دهید که پس از ایجاد پوشش در شهرها، گروه مجهزهای نگهداری، پشتیبانی و بازاریابی خود را برای ایجاد اتصال و ارایه سرویس تقویت کنید تا رضایت‌مندی مردم را در این پروژه افزایش دهید.

وی تاکید کرد: در قدم بعدی و پس از ایجاد ۲۰ میلیون پوشش، در قانون برنامه هفتم توسعه این موضوع پیش‌بینی شده است که تا سال ۱۴۰۷، ۲۰ میلیون ساختمان متصل شوند؛ بنابراین این پروژه تا اتصال آخرین خانه در کشور ادامه خواهد داشت.

پیش از سخنان وزیر ارتباطات، مدیران اپراتورهای فعال در پروژه فیبر نوری کسب و کارها، گزارشی از روند پیشرفت این پروژه در استان‌ها و شهرها ارایه کردند و در جریان این گزارش به تشریح موانع و مشکلات خود برای تسریع کار پرداختند که برای رفع هر کدام از آنها وزیر ارتباطات دستوراتی را صادر کرد.

در ابتدای این جلسه نیز گزارشی از روند پیشرفت پروژه ارایه شد و در بخشی از این گزارش تاکید شد که پروژه ملی فیبر نوری منازل و کسب و کارها در ۲۳ استان آغاز شده است و حفاری و داکت گذاری در این شهرها انجام شده و یا در حال انجام است و تاکنون نیز ۲۳۷۰ کیلومتر فیبر کشی انجام گرفته است.

همچنین امیر لاجوردی جانشین وزیر در امور ارتباطی و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و بهزاد شیری، مدیرعامل شرکت پست بانک، تفاهم‌نامه‌ای برای تامین مالی پروژه در حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات امضا کردند.

به گفته وزیر ارتباطات، همه منابع وزارت ارتباطات برای این پروژه بسیج شده است و انتظار می‌رود که تمامی معاونان و مدیران استانی نیز شبانه روزی برای پیشرفت و نهایی شدن این پروژه تلاش کنند.

زارع پور با بیان اینکه پروژه فیبر نوری منازل و کسب و کارها اکنون به پروژه ملی و تعهد دولت سیزدهم تبدیل شده است گفت: برای تحقق این هدف و تعهد، بر اساس هدف گذاری‌های صورت گرفته باید در گام نخست تا پایان سال بیش از ۸ میلیون پوشش ایجاد شود که با این اقدام برداشتن گام‌های بعدی تسهیل خواهد شد.

وی افزود: بر این اساس انتظار می‌رود که تمامی معاونان و مدیران شبانه روزی تلاش کنند تا در سه ماهه آتی که شرایط جوی مناسب‌تر خواهد بود کار حفاری‌ها به اتمام برسد تا سه ماهه پایانی تنها صرف فیبرکشی و کارهای تکمیلی شود.

وزیر ارتباطات گفت: همه باید توجه کنند که به هیچ وجه نباید لحظه‌ها را از دست داد و به شکل جهادی همه دست به دست هم دهیم تا پایان دولت، ۲۰ میلیون پوشش مورد نظر ایجاد شود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *