پیام‌رسان‌ها «لقمه‌ای آماده» برای کسب‌وکارها

 • توسط نویسنده
 • ۳ ماه پیش
 • 16

سعید طاهری

زندگی‌های مدرن، پرمشغله و سریع هستند و باعث می‌شوند بیشتر در این اضطراب باشیم و همه آنچه را که می‌توانیم، تسهیل کنیم. با این حال، همه‌چیز نمی‌تواند رخ دهد: گاهی اوقات نمی‌توان به صدها ایمیل کاری در روز رسیدگی کرد!

ما حاضر نیستیم از پیام‌رسان‌هایی که به دنیای واقعی کمک می‌کنند، ما را مطلع می‌کنند و تماس ما را با دوستان و خانواده را حفظ می‌کنند، دست برداریم. آن اپلیکیشن تک‌منظوره که طی پنج سال، تنها دو بار باز کرده‌اید، کدام است؟ به تعبیر ساده‌تر، مردم نمی‌خواهند از اپلیکیشن‌های متعدد برای دستیابی به آنچه نیاز دارند، استفاده کنند. آنها ترجیح می‌دهند از برنامه‌هایی که قبلا استفاده می‌کردند، بهره‌مند شوند. بنابراین 77 درصد زمان برنامه خود را صرف سه مورد دلخواه کرده و تقریبا 50 درصد زمان را فقط در یک برنامه صرف می‌کنند.

این موضوع، اپلیکیشن‌های پیام‌رسان را با مزیت منحصربه‌فرد مواجه می‌کند، زیرا در هسته آنها ابزار ارتباطی قرار دارد که برای بسیاری از کاربران ضروری است. بنابراین وقتی به دنبال ساده‌سازی و تسهیل زندگی هستند، ممکن است بین برنامه‌های پیام‌رسان‌ مختلف، یک مورد را انتخاب کنند. با این حال، تعداد کمی از افراد، پیام‌رسان‌ها را کاملا رها می‌کنند و اینجا وقتی صحبت از رقابت بین پیام‌رسان‌ها مطرح می‌شود، ارائه خدمات بیشتر و افزایش کاربرد آن نزد کاربر، مدنظر قرار می‌گیرد.

در این حوزه اما برخی داده‌ها قابل توجه است. طی سه‌ماهه اول سال 2022، برنامه‌های پیام‌رسان و چت‌ها از محبوبیت فوق‌العاده‌ای برخوردار شدند؛ یعنی 95.6 درصد بزرگسالانی که از اینترنت استفاده می‌کنند، ماهانه آنها را چک می‌کنند و مدت زمان استفاده از آن، همچنان در حال افزایش است. نکته مهم اینکه بیش از 43 درصد افراد برای تحقیق درباره محصولات و برندها به رسانه‌های اجتماعی و برنامه‌های پیام‌رسان متکی هستند. بنابراین پرسش این است که پیام‌رسان‌ها، چه معنایی برای مشاغل دارند؟

 1. نوآورانه، شخصی و همه‌کاره

اپلیکیشن‌های پیام‌رسان برای مشاغل، به این معناست که با برنامه هوشمند، پیام‌رسان‌ها، بهترین گزینه برای ارتباط با مشتری هستند اما «برنامه هوشمند» چه چیزی را شامل می‌شود؟

ابتدا برنامه‌های پیام‌رسان، مقیاس بی‌سابقه‌ای را ارائه می‌کنند و به یک برند اجازه می‌دهند مستقیما از طریق برنامه به مخاطبان زیادی دسترسی پیدا کند. با این حال، اطلاع رسانی غیرشخصی، هدر دادن پتانسیل است، زیرا پیام‌رسان‌ها فرصت منحصر به فرد برای شخصی‌سازی این ارتباط را در اختیار قرار می‌دهند و استفاده از این فرصت، هوشمندانه است.

در این رابطه، بازاریابی شخصی می‌تواند یک مزیت فوق‌العاده برای شرکت‌های مبتنی بر داده باشد. برنامه‌ها یا اپلیکیشن‌های پیام‌رسان نیز قابلیت‌های لازم را برای شخصی‌سازی فراهم می‌کنند. اکنون سوال این است که چرا شخصی‌سازی؟! از آنجا که دسترسی شخصی کارآمدتر است، به برندها اجازه می‌دهد به شیوه‌ معنادارتری با مشتریان ارتباط برقرار کنند. این کار، تعامل و نیز وفاداری به برند را با حس مرتبط ماندن و دور نگه داشتن مخاطبان از نارضایتی، افزایش می‌دهد.

البته نوآوری برای بازاریابی پیام‌رسان نیز بسیار مهم است. استفاده از چت‌بات‌ها و نیز جذب مخاطبان با راه‌حل‌های جذاب یا تعاملی، مانند استیکرهای مارک‌دار، بازی‌ها، واقعیت افزوده یا مجازی (AR  و VR) و… ابزارهای خلاقانه هستند که کسب‌وکارها در اختیار دارند. انصافا در حال حاضر، بسیاری از برندها پتانسیل رویکردهای نوآورانه را تشخیص داده‌اند. به عنوان مثال،Rakuten Viber، یک سرویس واقعیت افزوده، بیش از 52 میلیون لنز را تنها در سه ماهه اول پس از راه‌اندازی، ثبت کرده است. امروزه، برندهای بیشتری از لنزهای Rakuten Viber به عنوان یک مسیر بومی و سرگرم‌کننده برای افزایش آگاهی از برند و تعامل با مشتری استفاده می‌کنند.

 1. تاکید بر امنیت و حریم خصوصی

بر کسی پوشیده نیست که کلاهبرداری و جرایم سایبری، شایع است یا حداقل این احساس کاربران اینترنت است که بیش از 40درصد آنها، نگران سوءاستفاده احتمالی از اطلاعات شخصی خود هستند. این موضوع، یکی دیگر از مزایای پیام‌رسان‌ها برای برندها را به دنبال دارد. اکنون امنیت داده و حریم خصوصی، به طور فزاینده‌ در حال تبدیل به بخشی جدایی‌ناپذیر توسعه برنامه‌های پیام‌رسان‌‌هاست.

 بنابراین استفاده از پیام‌رسانی که به امنیت اهمیت می‌دهد، بخشی از این مسئولیت را از دوش برند برداشته است:

 • رمزگذاری سرتاسری برای مکالمات و تماس‌های شخصی: در حالت ایده‌آل، نه تنها در دسترس است، بلکه به طور پیش‌فرض، روشن است.
 • برای ارتباط برند و کاربر، رمزگذاری در جابجایی داده، استاندارد طلایی است که بالاترین سطح امنیت را تضمین می‌کند.
 • یک پیام‌رسان که واقعا نگران حریم خصوصی کاربران است، پیام‌های آنها را در سرورهای خود ذخیره نمی‌کند.
 • یک اتصال امن HTTPS ضروری است، در حالی که روش‌های تایید دقیق و ابزارهای تشخیص حساب‌های واقعی (مانند «تیک آبی» Rakuten Viber که حساب‌های تجاری تاییدشده را علامت‌گذاری می‌کند)، به کاربران اطمینان لازم را می‌دهد و به کاهش کلاهبرداری و تقلب کمک می‌کند.
 1. ادغام و یکپارچگی

همان‌طور که ذکر شد، گسترش خدمات ارائه‌شده برای برنامه‌های پیام‌رسان بسیار مهم است. یکی از راه‌های گسترش خدمات، این است که سرویس‌های بیشتری را توسعه دهید. با این حال، یک ادغام صاف و یکپارچه با سایر برنامه‌ها نیز می‌تواند این کار را انجام دهد؛ خصوصا زمانی که دیگران را قادر می‌سازد خدمات خود را از طریق پیام‌رسان ارائه دهند و این کار، به نفع مشتریان است.

یکپارچه‌سازی‌ به برنامه‌های پیام‌رسان اجازه می‌دهد انواع مزایا را به کاربران ارائه دهند، در حالی که ارزش خود برنامه را افزایش می‌دهند و راه‌حل‌های مفید برای کسب‌وکارها، مانند شخصی‌سازی را تقویت می‌کنند.

در ادامه، فقط چند نمونه از اقداماتی که پیام‌رسان‌ها می‌توانند برای تعامل برند و کاربر انجام دهند، آورده شده است. از این طریق:

 • کاربران می‌توانند غذا و تاکسی سفارش دهند.
 • کاربران می‌توانند به صورت آنلاین خرید کنند و مارک‌ها به خریداران کمک می‌کنند و باعث ایجاد تغییر (از بالقوه به بالفعل) می‌شوند.
 • تسهیل انتقال پول همتا به همتا و پرداخت‌ها، مانند پارکینگ یا خدمات شهری
 • کاربران می‌توانند رزرو پروازها، هتل‌ها، گزینه‌های غذاخوری و مانند آن را انجام دهند. همچنین مشاغل مهمان‌نوازی و تشریفات، کانال مناسب برای تعامل با مهمانان دریافت می‌کنند.
 • برندها می‌توانند مشکلات مشتریان را از طریق پشتیبانی پس از فروش حل کنند.
 • کسب‌وکارها می‌توانند داده‌های دست اول را جمع‌آوری و از آنها استفاده کنند و ضمن ارتقای ارتباطات خود با کاربران و شخصی‌سازی آن، به تجربه بهتر مشتری کمک کنند.
 1. تغییر از طریق گفتگو

برخلاف ابزار بازاریابی معمولی، اپلیکیشن‌های پیام‌رسان، ابزار عالی برای افزایش مستقیم فروش هستند. تجارت گفتگومحور با استفاده از پیام‌رسان در حوزه مشاغل به منظور افزایش فروش مهم است. این امر، فعال‌سازی، انجام و تشویق فروش در تمام مراحل سفر مشتری را شامل می‌شود. مانند کمک به کاربران با پاسخ به سوالات آنها برای تصمیم‌گیری درباره خرید و نیز اجازه دادن به مشتریان برای خرید خدمات و محصولات بدون خروج از برنامه.

 1. مکالمات لحظه به لحظه

جای تعجب نیست اپلیکیشن‌های پیام‌رسان که برای ارتباط فوری همتا به همتا طراحی شده‌ و با درنظر گرفتن مکالمات، کامل شده‌اند، یک انتخاب محبوب برای پلتفرم‌های خدمات مشتری باشند. کاربران از توانایی گفتگو با نماینده پشتیبانی مشتری در همان لحظه و آنلاین، بدون جلسه معمول یک‌ساعته یا شنیدن آهنگ در حال انتظار قدردانی می‌کنند. در همین حال، برندها می‌توانند از پیام‌های تجاری و چت‌بات‌ها برای ارائه خدمات بهتر به مشتریان، کاهش هزینه‌ها به لطف اتوماسیون و حفظ ارتباط با مخاطبان استفاده کنند.

 • لقمه آماده برای مشاغل

بدیهی است روند افزایش عملکرد، یک فرصت ویژه‌ برای اپلیکیشن‌های پیام‌رسان است. کاربران انتظار دارند هر اپلیکیشن، کارهای بیشتری برای آنها انجام دهد و زمان بیشتری را در چند برنامه منتخب، که معمولا شامل یک پیام‌رسان است، صرف کنند. این امر، منجر به ظهور سوپراپلیکیشن‌ها می‌شود؛ یعنی برنامه‌های منفرد به ‌عنوان دروازه‌ای با سرویس‌های متعدد که کاربران به آنها نیاز دارند. مانند پرداخت صورت‌حساب‌ها، رزرو سفر یا سفارش غذای بیرون‌بر.

با این حال، این امر بدین معناست که پیام‌رسان‌ها به طور طبیعی انگیزه دارند تا برنامه‌های خود را به ابزارهای بازاریابی قدرتمند تبدیل کنند که کسب‌وکارها از آن بهره ببرند، زیرا هر ویژگی که برای ارائه ابزارهای مفید ویژه کاربران طراحی شده، یک نقطه تماس اضافی و فرصت مناسب برای کسب‌وکار است تا به مشتری خود دست یابد.

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin

16 نظرات در حال حاضر

 1. hope you are always happy and healthy

 2. TOPSEO | Skaitmeninės rinkodaros agentūra Lietuvoje. Interneto svetainės reklama. Auditas. SEO optimizavimas. Efektyvūs darbuotojai

 3. After all, what a great site and informative posts, I will upload inbound link – bookmark this web site? Regards, Reader.

 4. Thanks for all your efforts that you have put in this

 5. Hello. Great job. I did not expect this. This is a splendid story. Thanks!

 6. You made several good points there. I did a search on the topic and found mainly people will go along with with your blog.

 7. Throughout the grand scheme of things you’ll get a B+ just for effort. Where you lost me personally ended up being in the particulars. You know, people say, details make or break the argument.. And that could not be more true at this point. Having said that, let me reveal to you what exactly did work. The authoring is pretty engaging which is probably the reason why I am taking the effort in order to comment. I do not make it a regular habit of doing that. 2nd, whilst I can see a leaps in reasoning you come up with, I am definitely not certain of exactly how you seem to connect the ideas which make the conclusion. For the moment I will subscribe to your point but trust in the foreseeable future you actually link your dots much better.

 8. I am not certain where you’re getting your info, but great topic. I needs to spend some time studying more or figuring out more. Thank you for magnificent information I used to be in search of this information for my mission.

 9. I have to express thanks to the writer just for rescuing me from this type of condition. After surfing throughout the world-wide-web and obtaining thoughts which were not helpful, I thought my entire life was over. Existing without the presence of strategies to the difficulties you’ve resolved by means of your entire short post is a serious case, and ones that could have adversely affected my career if I had not noticed your blog. Your primary natural talent and kindness in dealing with the whole lot was precious. I don’t know what I would’ve done if I had not encountered such a stuff like this. I am able to at this point look forward to my future. Thanks for your time very much for the professional and effective guide. I will not be reluctant to suggest your web blog to any individual who ought to have guidelines about this topic.

 10. Thank you for some other informative web site. Where else could I get that type of information written in such an ideal method? I’ve a venture that I am just now working on, and I have been at the look out for such info.

 11. Greetings! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I truly enjoy reading through your articles. Can you suggest any other blogs/websites/forums that cover the same subjects? Thank you!

 12. I regard something genuinely special in this web site.

 13. F*ckin’ amazing things here. I’m very glad to see your post. Thanks a lot and i’m looking forward to contact you. Will you kindly drop me a e-mail?

 14. Great work! This is the type of information that should be shared around the net. Shame on Google for not positioning this post higher! Come on over and visit my web site . Thanks =)

 15. Hiya, I am really glad I’ve found this info. Today bloggers publish just about gossips and net and this is actually irritating. A good blog with exciting content, this is what I need. Thanks for keeping this website, I’ll be visiting it. Do you do newsletters? Can’t find it.

 16. Just what I was searching for, regards for putting up.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *