به سبب جانبداری از خدمات و تبلیغات نمایش آنلاین
یک بام، دو هوا

عصر ارتباط – کمیسیون اروپا تحقیقات جدیدی را درخصوص گوگل آغاز کرد تا مشخص کند آیا این غول فناوری به نفع خدمات تبلیغات نمایش آنلاین خود جانبداری کرده و مقررات ضدانحصاری اتحادیه اروپا را نقض کرده یا خیر؟

مارگرت وستاگر، معاون اجرایی کمیسیون اروپا در بیانیه‌ای گفت: ما نگران این موضوع هستیم که گوگل باعث شده باشد رقابت برای شرکت‌های فعال در زمینه خدمات تبلیغات آنلاین دشوارتر شده باشد.

وستاگر در ادامه تاکید کرد که این شرکت آمریکایی تقریبا در تمام سطوح زنجیره تامین برای تبلیغات نمایش آنلاین حضور داشته است، زيرا اطلاعاتی را که برای تبلیغات هدفمند مورد استفاده قرار می‌گرفت، جمع‌آوری می‌کرد، فضای تبلیغاتی را می‌فروخت و همچنین به عنوان واسطه نیز در تبلیغات آنلاین فعالیت می‌کرد.

این کمیسیون در حال برنامه‌ریزی برای ارزیابی محدودیت‌های اعمال شده توسط گوگل بر توانایی تبلیغ‌کنندگان، ناشران و سایر اشخاص ثالث در دسترسی به داده‌های مربوط به هویت کاربر و رفتار کاربر است.

این تحقیقات به لیستی از تحقیقات و جریمه‌هایی که طی سال‌های اخیر در فضای نظارتی اتحادیه اروپا علیه گوگل رخ داده است، اضافه می‌شود. اوایل ماه جاری میلادی، ناظر رقابت فرانسه به دلیل سوءاستفاده از قدرت بازار خود در صنعت تبلیغات آنلاین، گوگل را ۲۲۰میلیون یورو (۲۶۲میلیون دلار) جریمه کرد.

این درحالی است که سرمایه بازار ارزهای رمزنگاری شده در حال حاضر و پس از کسب رکورد 2تریلیون دلار و تقریبا به اندازه شرکت اپل ارزش دارد. برای اولین بار در تاریخ سرمایه بازارهمه ارزهای رمزپایه از 2تریلیون دلار فراتر رفته است که با رشد چشمگیر بیت‌کوین و سایر سکه‌ها تقویت شد.

داده‌های وب‌سایت کوین گکو نشان می‌دهد که ارزش تمام ارزهای رمزپایه از مرز 2تریلیون دلار فراتر رفت و پس از آن نیز به روند صعودی خود ادامه داده است و پیش از آنکه به سطح فعلی یعنی ۲.۰۲۰تریلیون دلار برسد، سرمایه بازار ارز رمزنگاری شده به بالاترین قیمت ۲.۰۳۹تریلیون دلار رسید.

این به آن معناست که اکنون تمام ارزهای رمزنگاری شده موجود در بازار تقریبا به اندازه شرکت اپل، دومین شرکت بزرگ جهان یا مجموع شرکت‌های گوگل و تسلا، ارزشمند هستند. کمتر از سه ماه طول کشیده تا بازار ارز رمزنگاری شده بیش از یک تریلیون دلار سود کسب کند. ارزش بازار کل تمام ارزهای رمزنگاری شده برای اولین بار در ژانویه به يك تریلیون دلار رسیده بود.

گوگل اما علی‌رغم این شایعات و حاشیه‌سازی‌ها، ۱۰میلیارد دلار در هند سرمایه‌گذاری كرد. شرکت آلفابت متعلق به شرکت گوگل، نسبت به سرمایه‌گذاری حدود ۱۰میلیارد دلاری در هند از طریق خرید سهام شرکت‌ها طی پنج تا هفت سال آتی متعهد شد.

این سرمایه‌گذاری از طریق صندوق به اصطلاح دیجیتایزر که تاکیدی است بر تمرکز گوگل بر سرعت قابل توجه رشد اپلیکیشن‌ها و پلتفرم‌های نرم‌افزاری در هند به عنوان یکی از بزرگ‌ترین بازارهای خدمات اینترنتی جهان، انجام می‌شود.

جدا از سرمایه‌گذاری در این صندوق، گوگل در حوزه‌هایی همچون هوش مصنوعی و آموزش در هند تمرکز خواهد کرد. به گفته یکی از مقامات اجرایی آلفابت که گروه فناوری آمریکایی بوده و سیستم‌عامل اندروید آن حدود ۵۰۰میلیون گوشی هوشمند کاربران هندی را راه‌اندازی می‌کند، به همکاری خود با تولیدکنندگان برای ساخت ابزارهای کم‌هزینه به منظور افزایش هرچه بیشتر دسترسی به اینترنت در سرتاسر جهان ادامه خواهد داد.

اما سال گذشته، با ادعای حفاظت از کاربران، گوگل یکی از محصولات بیت‌کوین را در فروشگاه اینترنتی خود تعلیق کرد. شرکت گوگل در تازه‌ترین اقدام خود علیه بیت‌کوین، محصولات و خدمات وابسته به آن، بازی «بیت‌کوین بلاست» را از فروشگاه اینترنتی‌اش حذف کرد و مدعی شد که این بازی از «روش‌های فریبکارانه» بهره می‌برد.

این بازی یک پازل جورچین بوده و با اعطای امتیاز وفاداری، «بیت‌کوین قابل تبدیل» به کابران پاداش می‌دهد و با ریتنیگ ۴.۵ در رتبه‌بندی‌ها و چیزی در حدود ۲۰هزار بازی مشابه و همچنین ۱۳هزار بازدید، از محبوبیت قابل توجهی برخوردار است؛ طراحان این بازی نیز بابت تعلیق شدن آن توسط گوگل بدون ارايه هیچ دلیل واضحی، از این شرکت شکایت کردند.

این نرم‌افزار یک سال است در فروشگاه اینترنتی محصولات شرکت اپل نیز بدون هیچ مشکلی قابل دسترسی بوده و حالا دوباره در این فروشگاه نیز در دسترس قرار گرفته است اما این اتفاق زمانی رخ داد که «بلینگ» شرکت طراح این بازی به منظور دریافت کمک، دعوی عمومی اقامه کرد؛ موضوعی که انعکاس شرایطی مشابه در سال گذشته بود؛ زمانی که یوتیوب که متعلق به گوگل است بسیاری از سازندگان مشهورترین محصولات مرتبط با بیت‌کوین را از استفاده از این پلتفرم محروم کرده و تنها دلیل لغو این تعلیق انتقادهای عمومی بود که به گوگل وارد شد.

مدتی کوتاه پس از اقدام تنبیهی یوتیوب، گوگل کیف پول رمزارز مشهور و محبوب موسوم به متاماسک و رمزارز اتریوم را در گوگل‌پلی تعلیق کرد و سرانجام دوباره آن را به حالت اولیه برگرداند. تعلیق بیت‌کوین‌‌بلاست موجب شد تا «اِیمی وان» مدیراجرایی بلینگ فعالیت‌های آتی این شرکت را با گوگل زیر سوال برده و علاوه بر این، نسبت به همکاری تجاری سایر رمزارزها از پلتفرم‌های گوگل هشدار دهد.

وان در یادداشتی نوشت: تعلیق از سوی گوگل با اشاره به «سیاست‌های فریبکارانه» انجام شده اما این شرکت به‌طور دقیق نگفته که کدام رفتار فریبکارانه! برخی دیگر از صنایع فعال در تجارت بیت‌کوین و رمزارز پیش‌تر تهدید کرده بودند که گوگل را بابت رفتارهایش در خصوص اخبار مرتبط با بیت‌کوین، خدمات و محصولات آن تحریم خواهند کرد و برخی دیگر نیز درخواست جایگزین کردن این موتور جست‌وجو را کرده‌اند.

بدون در نظر گرفتن دو ماه اخیر، بهای بیت‌کوین در یک سال اخیر به واسطه افزایش تمایل شرکت‌های بزرگ فناوری جهان برای استفاده از رمزارزها رشد قابل توجهی داشته و این در حالی است که سایر شرکت‌ها همچون اپل و شرکت آمریکایی آمازون فعالیت خود را با روی آوردن به خدمات مالی سنتی پیگیری می‌کنند.

افزایش قیمت بیت‌کوین به این معنا است که فضای رمزارزها با کلاهبرداری‌های اینترنتی که به دروغ وعده سود کلان از طریق سرمایه‌گذاری در این بخش را می‌دهند، پر شده است. گوگل بیش از هر چیز دیگری تمایل دارد تا کاربران خود را در برابر چنین اقدامات و کلاهبرداری‌هایی مصون نگه دارد.

 


پاسخ دهید

ایمیل شما منتشر نمیشود