استفاده از فناوری کوانتومی برای ارتقای امنیت سایبری

  • توسط نویسنده
  • ۷ ماه پیش
  • ۰

به گزارش مهر به نقل از اینترستینگ انجینرینگ، افزایش استفاده از فضای ذخیره ابر رایانشی ریسک های امنیت داده را کاهش می دهد و محققان این حوزه نیز مشغول بررسی فضای ذخیره ابر به عنوان یک راه حل ایمن برای چالش مذکور هستند.

در حالیکه انسان به عصر رایانش کوانتومی نزدیک می شود، محققان «QuantumCTek Co» در چین که یک شرکت فناوری اطلاعات کوانتومی به حساب می آید روشی ارزان برای انجام این کار یافته اند.

تیم محققان از اعداد تصادفی کوانتومی به عنوان کلیدهای رمزنگاری برای تامین اطلاعات ابر رایانشی استفاده کرده اند. از آنجا که کلیدها را می توان با رایانه های کوانتومی باز کرد، محققان یک گام فراتر رفته و آنها با استفاده از الگوریتم اشتراک گذاری رمز «شمیر» (Shamir) پراکنده و سپس با الگوریتم کلیدهای توزیع کوانتومی(QKD)ترکیب کرد.

همانطور که نام الگوریتم شمیر نشان می دهد این ابزار یک کلید توزیع الگوریتمی است که برای انتشار اطلاعات خصوصی برای یک گروه خاص از افراد به کار می رود. اطلاعات خصوصی تا زمانیکه بیشتر گروه ها دانش و فعالیت هایشان را باهم ترکیب کنند، خصوصی باقی می ماند.

پیش بینی می شود از الگوریتم اشتراک گذاری رمز شمیر با الگوریتم هایQKD استفاده شود اما این روند نیازمند فضای ذخیره ابر رایانشی زیاد و در نتیجه هزینه های بالا است.

محققان «QuantumCTek Co» از همین روش با یک تغییر کوچک یعنی استفاده از کدگذاری پاک‌سازی در متن رمز قبل از انتقال داده‌ها از طریق الگوریتم‌های QKD بهره بردند.

کدگذاری پاکسازی با جدا کردن داده ها از بخش های مختلف یا بلوک های داده مختلف برای بازیافت اطلاعات استفاده می کند. این گام نه تنها امنیت کوانتومی فراهم می کند، بلکه قابلیت تحمل خطا را ارتقا می دهد. دستیابی به فضای ذخیره کارآمد با استفاده از این گام میانی به ایجاد روشی کم هزینه منجر می شود.

یانگ ژائو نائب رییس این شرکت چینی در بیانیه رسمی نوشته است: در اصل راه حلی که ما ارائه کردیم از لحاظ کوانتومی ایمن است و ترکیبی کارآمد بین فناوری های کوانتومی و رمزنگاری است. کلید های تولیدی QKD هم اطلاعات آپلود شده برای کاربران و همچنین انتقال داده برای گروه های ذخیره ابر را ایمن می کند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *