اهمیت آگاهی بخشی در خصوص تشعشعات شبکه تلفن همراه

  • توسط نویسنده
  • ۶ ماه پیش
  • ۰

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات؛ نشست تخصصی با موضوع “اثرات پرتوگیری شبکه تلفن همراه بر سلامت با تمرکز بر نسل پنجم” در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد. این نشست با هدف بررسی و تبادل نظر درباره مزایا و معایب استفاده از شبکه‌های ارتباطی نسل پنجم و ارائه راهکارهای بهبود سلامت جامعه در این زمینه تشکیل شد.

بر اساس این خبر در جلسه مذکور نماینده های  از دانشگاه، انجمن حفاظت از اشعه، سازمان تنظیم، اپراتورها سازمان انرژی اتمی    و یک شرکت پژوهشی حوزه سلامت و جمعی از خبرگان پژوهشگاه در این حوزه حضور  داشتند به بحث و بررسی پیرامون اثرات پرتوگیری شبکه تلفن همراه بر سلامت با تمرکز بر نسل پنجم پرداختند.

در ابتدای جلسه گزارشی از عملکرد پژوهشگاه ICT در خصوص اقدامات انجام شده در حوزه اثرات پرتوگیری شبکه تلفن همراه بر سلامت ارائه شد و در ادامه دکتر سید محمد رضوی زاده رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات ضمن معرفی و بیان عملکرد پژوهشگاه ICT، اظهار کرد: پژوهشگاه در حقیقت بازوی پژوهشی وزارت ارتباطات است، به طوری که فعالیت‌های پژوهشی وزارت ارتباطات در این مرکز صورت میگیرد البته همواره در تلاش هستیم که نقش موثری در کل جامعه‌ آی‌سی‌تی کشور داشته باشیم به عنوان مثال برگزاری همین جلسه که نمایندگان سازمان های مختلف در آن حضور دارند.

وی همچنین با اشاره به رشد فناوری های ارتباطی به ویژه شبکه های تلفن همراه، خاطرنشان کرد: امروزه با توجه به رشد فناوری های ارتباطی، استانداردسازی در این حوزه نیز رشد کرده است و نسبت به ۱۰ سال پیش، رگولاتوری بسیار پیشرفته‌تر شده است، اما هنوز به پژوهش در این حوزه باید ادامه داد.
دکتر رضوی زاده تصریح کرد: علاوه بر تحقیق و پژوهش در این حوزه بسیار مهم که سلامت مردم در میان است، همکاری متقابل بین رشته ای می بایست  بین بخش‌های فنی مخابراتی و بخش‌هایی که مرتبط با سلامت انسان است شکل گیرد، تا بتوانیم دغدغه های موجود در جامعه نسبت به موضوع این جلسه را برطرف کنیم.
رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، همچنین با مهم خواندن موضوع اطلاع رسانی و توجیه پذیری در جامعه نسبت به این پدیده، بیان کرد: این دغدغه در جامعه فقط برای کشور ما نیست و در همه دنیا وجود دارد، و ما ضمن اینکه باید برای این دغدغه ها پاسخ داشته باشیم، باید اطلاع رسانی درستی نیز انجام دهیم.
دکتر رضوی زاده با مهم خواندن جایگاه پژوهشگاه در بحث پژوهش های تشعشعات رادیویی در شبکه های سلولی، خاطرنشان کرد: ما در پژوهشگاه با برگزاری این چنین جلسات هم اندیشی سعی داریم تا این موضوعات را از نظر فنی و پزشکی مورد بررسی بیشتر قرار دهیم، زیرا این موضوع بسیار مهمی در جامعه است و اگر نیاز باشد تصمیمی در بخش حاکمیت در این خصوص صورت بگیرد خروجی همین جلسات است؛ باید تصمیماتی گرفته شود که برای مردم و کشور مفید واقع شود.
گفتنی است در این هم اندیشی متخصصان سلامت در جامعه نیز حضور داشتند و این موضوع را از منظر خود مورد بررسی قرار دادند و در پایان با ارائه راهکار های مختلف بر ضرورت همگرایی تصمیم گیری در این حوزه تأکید کردند. همچنین مدیران بخش های ارتباطات رادیویی در پژوهشگاه ارتباطات وفناوری اطلاعات ضمن دریافت پیشنهادات مطرح شده در جلسه، پیگیری های لازم را انجام خواهند داد و از نقطه نظرات متخصصان حوزه علوم پزشکی نیز بهره لازم گرفته شد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *