بدهی سنگین آرژانتین به صندوق بین‌المللی در پي قرنطینه سختگیرانه

سکته در قلب بوينس آیرس

  • توسط نویسنده
  • ۱ سال پیش
  • ۰

عصر ارتباط _ آرژانتین در اجلاس G-20 درخصوص بدهی‌اش به صندوق بین‌المللی پول با یلن گفت‌وگو کرد. مارتین گزمن، وزیر اقتصاد آرژانتین گفت که در زمينه بدهی ۴۵میلیارد دلاری کشورش به صندوق بین‌المللی پول با جانت یلن وزیر خزانه‌داری ایالات متحده گفت‌وگوی ارزشمندی داشته است.

این مقامات در جلسه گروه ۲۰ روسای امور مالی در ونیز گفت‌وگو کردند. گزمن در توییتر نوشت: ما با جانت یلن، وزیر خزانه‌داری ایالات متحده، در خصوص اهمیت حل چند جانبه مساله اجتناب از مالیات و مذاکرات برای حل مشکل بدهی با صندوق بین‌المللی پول گفت‌وگوی بسیار ارزنده و مفصلی داشتیم.

مدیرعامل صندوق بین‌المللی پول، کریستالینا جورجیوا هم ب‌طور جداگانه گفت که او در جلسه ونیز با گزمن در مورد چالش‌های اقتصادی آرژانتین صحبت کرده و متعهد شده که همکاری‌های صندوق را ادامه دهد.

این در حالی است که نرخ بیکاری در آرژانتین به بالاترین سطح خود در ۱۶سال اخیر رسیده و همزمان با زیر و رو شدن کشور آرژانتین، متاثر از پاندمی ویروس کرونا، نرخ بیکاری در این کشور در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ با جهش ۱۳.۱درصدی به بالاترین سطح خود از سال ۲۰۰۴ تاکنون رسید.

آرژانتین در اواسط مارس قرنطینه سختگیرانه‌ای را اعمال کرد و در نتیجه آن اقتصاد شکننده این کشور که از سال ۲۰۱۸ در رکود بود، با ضربه سختی روبه‌رو شد و بسیاری از کسب و کارها را برای ادامه حیات در تقلا رها کرد.

آرژانتین هم اکنون بیش از ۶۵۰هزار مورد ابتلا به کرونا را گزارش کرده است. نرخ بیکاری در آرژانتین در سه ماهه نخست سال جاری ۱۰.۴درصد بود.

مرکز آمار آرژانتین (INDEC) در گزارشی نوشت: ارقام مرتبط با بیکاری به‌طور گسترده انعکاس دهنده تاثیر پاندمی کووید-۱۹ و محدودیت‌های اعمال شده روی برخی از فعالیت‌ها و تحرکات خاص، بر پویایی بازار کار است.

این مرکز اعلام کرد که پاندمی کرونا بیشترین آسیب را به بخش‌های ساخت و ساز، هتل‌ها و رستوران‌ها و خدمات داخلی وارد کرده است.

آرژانتین که تولیدکننده غلات آمریکای جنوبی محسوب می‌شود و به تازگی از ناکامی در بازپرداخت بدهی خارجی خود رهایی یافته است، به منظور احیای اقتصاد خود و بازگرداندن شهروندان به کار به منظور تعدیل نرخ فزاینده فقر و پر کردن بودجه تحلیل رفته دولت، به شدت محتاج کمک و حمایت بین‌المللی است.

کرونا، تولید ناخالص داخلی بوینس آیرس را ۱۲درصد کاهش داده است و آرژانتین را بر لبه پرتگاه بحران قرار داده است. براساس پیش‌بینی اقتصاددانان بانک مرکزی آرژانتین، اقتصاد این کشور به احتمال فراوان در سال‌جاری به دلیل تاثیرات ناشی از پاندمی کرونا ۱۲درصد کوچک خواهد شد.

این پیش‌بینی در مقایسه با کاهش ۱۲.۵درصدی رشد اقتصادی در پیش‌بینی ماه گذشته از سوی بانک مرکزی آرژانتین، اندکی خوشبینانه‌تر است. اقتصاددانان در سه ماهه دوم شاهد کاهش ۱۶.۶درصدی رشد اقتصادی آرژانتین بودند که در مقایسه با محاسابات ۱۷درصدی پیشین، کمی بهتر بود و این در حالی است که براساس پیش‌بینی آنان، اقتصاد این کشور در سه ماهه سوم با رشد ۸.۷درصدی مواجه خواهد شد.

در گزارش مطالعات بانک مرکزی آرژانتین آمده بود: پیش‌بینی رشد اقتصادی برای ادامه سال ۲۰۲۰ حاکی از آن است که تاثیرات پاندمی کرونا گذرا خواهد بود. کشور آرژانتین، حدود 500هزار مورد ابتلا به کرونا گزارش کرد که از این تعداد حدود 10هزار تن جان خود را از دست دادند. دومین اقتصاد بزرگ آمریکای جنوبی جمعیتی حدود ۴۵میلیون نفر دارد.

اقتصاددانانی که در نظرسنجی بانک مرکزی آرژانتین شرکت داشتند، پیش‌بینی کرده‌اند که نرخ تورم در سال ۲۰۲۰ روی ۳۷.۸ نوسان کرده و این رقم برای ماه آگوست ۲.۷ بوده است. براساس پیش‌بینی آنان متوسط نرخ ارز در این کشور در دسامبر سال جاری، به ازای هر دلار به ۸۴.۳پزو رسیده و این رقم برای ماه مشابه در سال ۲۰۲۱ حدود ۱۲۲ پزو باشد.


  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *