دولت آینده کاربردهای5G  را توسعه دهد

  • توسط نویسنده
  • ۳ سال پیش
  • ۰

عصر ارتباط –

 

همزمان با یک سالگی ورود فناوری 5G به کشور، وزارت ارتباطات در گزارشی با بیان ویژگی‌های این فناوری از دولت آینده خواست تا با توسعه کاربردهای5G ، به جذابیت سرمایه‌گذاری در این حوزه کمک کند.

به گزارش وزارت ارتباطات، دو سال پیش بود که وزیر ارتباطات با اعلام خبر برگزاری «جلسات خوب» درخصوص زیرساخت‌های 5G، وعده راه‌اندازی نسل پنجم اینترنت تلفن همراه را با وجود تحریم‌های آمریکا داد.

در آن زمان محمدجواد آذری‌جهرمی در حساب کاربری خود در تويیتر نوشت: «جلسات خوبی درباره زیرساخت‌های G5 داشتیم. جهش بزرگی برای کشور خواهد بود. اگرچه تحریم‌های آمریکا سرعت ما را کم می‌کند اما همان‌گونه که در یک سال گذشته به‌طور میانگین هر روز به ۲۰ روستا دسترسی دادیم و ۸۰درصد تکالیف شبکه ملی محقق شد،5G  را هم راه می‌اندازیم.»

این خبر خوب در سال ۱۳۹۹ با راه‌اندازی مراکز5G  در شیراز، کیش، مشهد و تهران به صورت پایلوت تحقق یافت.

* 5G چیست و چه کاربردی دارد؟

برای ما در ایران که با مشکل دانلود و سرعت اینترنت مواجه هستیم،5G  را می‌شود این‌طور تعریف کرد: گمان کنید یک فیلم سینمایی را در کمتر از چند ثانیه با این فناوری می‌توانید دانلود کنید.

سرعت اینترنت نسل پنجم تا حدی زیاد است که حتی نیازی به فیبرهای نوری گران‌قیمت نیز نخواهید داشت.

سازمان بین‌المللی ارتباطات (ITU) در حال حاضر پیش‌بینی تجربه سرعت ۱۰۰مگ تا یک گیگابیت را برای کاربران ارايه داده و حداکثر سرعت قابل دستیابی را نیز ۲۰گیگابیت اعلام کرده که قطعا جای پیشرفت دارد. اما همین اعداد هم به مراتب بالاتر از سرعت‌هایی است که اکنون از آنها استفاده می‌کنیم.

* افزایش چشمگیر در ظرفیت پهنای باند

برخی از کمپانی‌ها معتقدند ظرفیت نسل آینده چیزی بین ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ برابر ظرفیت کنونی بوده و اشیا متصل به اینترنت بیشترین استفاده را از این ظرفیت خواهند برد.

شاید ملموس‌ترین مثالی که می‌توان برای چگونگی تغییر زندگی در آینده با حضور 5G زد، بخش حمل و نقل باشد. جایی که دیگر حتی لازم نیست اتومبیل خود را برانیم. تشخیص برخورد، مسیریابی لحظه‌ای، مدیریت ترافیک از راه دور و سیستم‌های ترمز خودکار تنها بخشی از قابلیت‌هایی هستند که می‌توان با حضور فناوری 5G متصور شد.

* عدم قطعی شبکه در 5G

یکی از برجسته‌ترین ویژگی‌هایی که برای فناوری5G  پیش‌بینی می‌شود، پایداری و ثبات آن است. دقت و سرعتی که حتی می‌توان از آن در عمل‌های جراحی حساس استفاده کرد.

جراحی از راه دور به دلیل حساسیت آن نیاز به یک شبکه مطمئن و پایدار دارد که نسل پنجم تلفن همراه این امکان را در اختیار پزشکان قرار می‌دهد که از راه دور و در شرایط بحرانی بتوانند به بیماران کمک كرده و تحول مهمی را در حوزه درمان ایجاد کند.

* اینترنت اشیا در بستر 5G

در آینده نزدیک بیشتر اشیا بر بستر اینترنت به هم متصل می‌شوند و اتصال این حجم گسترده از لوازم هوشمند به یکدیگر به ظرفیت مخابراتی و پهنای باند قابل ملاحظه‌ای نیاز دارد و همین مساله اهمیت5G  را نشان می‌دهد. بنابراین در آینده‌ای نزدیک با استفاده از فناوری 5G و گوشی هوشمند خود می‌توانید از کیلومترها دورتر، لوازم خانگی خود را کنترل کرده و به عنوان مثال آنها را خاموش یا روشن کنید.

توسعه فناوری 5G نیاز به سرمایه‌گذاری سنگینی دارد و کشورهای مختلف نیز برنامه‌هایی برای توسعه کاربردهای آن و ایجاد بازار انجام داده‌اند.

ما در ایران در حوزه 5G در ابتدای مسیری هستیم که در دولت دوازدهم در سال ۱۳۹۹ آغاز شد. از این رو دولت آینده باید به سرعت با توسعه کاربردهای این فناوری و ایجاد بازار مناسب، به جذابیت سرمایه‌گذاری در این حوزه کمک کند.

فرهنگ‌سازی و تدوین مقررات موارد دیگری هستند که باید در کنار توسعه فناوری و بازار به آنها پرداخته شود تا با رشد همزمان این بخش‌ها،5G  و مزیت‌های آن به سرعت عملیاتی شود تا مردم همزمان با دیگر کشورها از فواید این فناوری به‌روز دنیا بهره مند شوند.


  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *