10 مزیت پیاده سازی اینترنت اشیا و هوش مصنوعی در دانشگاه ها و مدارس

عصر ارتباط –

 

10 مزیت­ پیاده­سازی اینترنت اشیا و هوش مصنوعی در دانشگاه­ها و مدارس

سعید میرشاهی مزایای استفاده از دستگاه‌های متصل در دانشگاه‌ها، به قدری آشکار است که دانشجویان، شبکه یکپارچه­ای خواهند داشت که در آن، می‌توانند مطالب آموزشی را به اشتراک بگذارند، با دانشجویان دیگر و استادان چت کنند، اطلاعات شخصی خود را ذخیره کنند و بسیاری موارد دیگر.

 • اینترنت اشیا در دانشگاه­ها

هدف اینترنت اشیا، بهبود تجربه­ای است که دانشجویان در حین تحصیل در دانشگاه­ها کسب می­کنند تا این فرآیند را برای  دانشجویان، واقعا کیفی، سازنده، خوشایند و بدون استرس و فشار کند. در این رابطه، دانشگاه‌ها می­‌توانند از فناوری اینترنت اشیا بهره ببرند زیرا قادر به جمع‌آوری، ذخیره و تجزیه و تحلیل اطلاعات دانشجویان برای ارائه دوره‌های آموزشی پیشرفته با توجه به اولویت­های شخصی آنها هستند. اکنون به طور کلی، درباره با ارزش‌ترین بینش‌ها و منفعت­هایی که فناوری اینترنت اشیا می‌تواند به دانشگاه‌ها و آموزش معرفی کند، صحبت می­کنیم. این مزایا، در قالب موارد زیر ارائه شده­اند:

 • تحقیقات مبتنی بر آزمایشگاه هوشمند

فناوری اینترنت اشیا یک شبکه واحد برای فعالیت­های کلاسی خاص در دانشگاه ایجاد می­کند مانند موارد آزمایشگاهی. تمام دستگاه­های مورداستفاده در طول این آزمایش­ها می­توانند به یک شبکه واحد متصل شوند اما سوال این است که این امر، چه مزایایی برای دانشجویان و اساتید دارد؟ ابتدا تمام اطلاعات مربوط به آزمایش­ها مانند فرایندها و نتایج آنها، در این شبکه واحد (پایگاه داده) جمع­آوری و ذخیره می­شود. مورد بعدی، در دسترس بودن ارائه برخی آزمایش­هاست که از راه دور آنها را از طریق دستگاه­های متصل انجام می­دهد. بنابراین، دانشجویان می‌توانند تحقیقاتی را انجام دهند که بدون نوآوری اینترنت اشیا، غیرممکن یا حتی بسیار خطرناک است.

 • راه­حل­های یادگیری شخصی

دستگاه­های مجهز به اینترنت اشیا می­توانند اطلاعات برنامه­ها را در مورد دانشجویان جمع­آوری کنند. ما فقط درباره روش­ها و عادات یادگیری صحبت نمی­کنیم. فهرست دستگاه‌های متصل می‌تواند شامل انواع پوشیدنی‌ها، سلامت، دوربین‌ها، فعالیت‌های رسانه‌های اجتماعی و غیره باشد تا شخصیت آنها را تجزیه و تحلیل کرده و برنامه‌های شخصی‌سازی­شده برای هر دانشجو ایجاد کند. هدف از این کار، افزایش بهره­وری و کیفیت آموزشی دانشجویان است. بر اساس سرویسRated by students ، دوره‌های آموزشی سنتی نمی‌توانند 100 درصد برای همه دانشجویان مناسب باشند و بسیاری از آنها با مشکلات فراوان و موضوعات پیچیده، دست و پنجه نرم می‌کنند و حتی از دانشگاه، اساتید، کلاس‌ها و آموزش متنفرند اما دستگاه‌های مجهز به هوش مصنوعی و اینترنت اشیا با توجه به توانایی‌ها و خواسته‌های خود، می‌توانند مسیر آموزشی را برای هر دانشجو فراهم کنند و از این طریق، کیفیت آموزش را ارتقا می­دهند و آن را اثربخش می‌سازند.

 • ساخت پردیس هوشمند

پردیس فقط تعداد خاصی از اتاق­های دانشجویی نیست، بلکه یک شهر مجزا برای دانشجویان است که در آن همه چیزهایی که شهرها دارند مانند بخش­های پزشکی، کافه­ها، مکان­های تفریحی، پارک­ها یا باغ ها، مناطق کار و غیره را داراست. فناوری اینترنت اشیا قادر است همه این مکان­ها را در یک شبکه منطقی موردنیاز برای آموزش پیشرفته و همچنین برای اوقات فراغت متصل کند. به عنوان مثال، مناطق کار را می توان به دیوایس­های دانشجویان متصل کرد تا ببینند کدام مکان­ها در حال حاضر رایگان هستند.

 • تنظیم روشنایی

بر اساس نظرات سرویس Top writing Reviews، نور کلاس تاثیر زیادی بر بهره‌وری و توجه دانش‌آموزان دارد. فناوری اینترنت اشیا،امکان اتصال روشنایی به دستگاه استاد و تنظیم آن را با توجه به ویژگی­ها، شرایط دانشجو، در حال گوش دادن به یک سخنرانی، آزمون، سخنرانی و غیره، امکان پذیر می­کند. شما می توانید نور را گرم یا سرد، پرنور یا کم­نور کنید. موقعیت مناسب را می­توان تنها از طریق آزمایش توسط هر مربی تشخیص داد.

 • ارتباط با سیستم امنیتی

اینترنت اشیا علاوه بر مزایایی که برای فرآیند آموزشی دارد، می­تواند همه دانشجویان و اساتید را به سیستم عمومی دانشگاه متصل کند و به همه آنها به طور همزمان در مورد تغییرات جدی آب و هوا یا هجوم هکرها هشدار دهد تا بتوانند در اسرع وقت، مکان امن پیدا کنند. با این حال، برای فعال کردن این گزینه، سیستم امنیتی باید عملکردهای پیشرفته‌ای نیز داشته باشد تا از طریق اینترنت اشیا به همه دستگاه‌ها متصل شود و به درستی درباره هرگونه تهدید برای دانشجویان هشدار دهد.

این روزها می‌توان فهمید چگونه فناوری‌های مدرن، آموزش سنتی را تغییر می‌دهند. با شروع آموزش آفلاین، در قالب سیستم آنلاین، این حوزه، با نوآوری­هایی مانند اینترنت اشیا، هوش مصنوعی و یادگیری ماشین اجرا می­شود تا به دانشجویان، آموزش شخصی با کلاس­های مناسب و رویکردهای فردی برای ارزیابی دانش خود ارائه دهد. تنوع نحوه استفاده از فناوری اینترنت اشیا در دانشگاه­ها بسیار گسترده است مانند تنظیم دما و روشنایی کلاس­ها. این اقدام برای دانشجویان در طول فرایند آموزشی و در محوطه­های دانشجویی امنیت پیشرفته ایجاد می­کند. فناوری‌های معاصر، آموزش را به‌صورت دیجیتالی متحول می‌کند و باعث می‌شود نه تنها وقت، پول و تلاش اتلاف نشود، بلکه واقعا به دانشجویان کمک می‌کند بالاترین بهره­وری را در حین یادگیری داشته باشند و به لطف تجزیه و تحلیل عمیق داده‌های شخصی‌شان، طیف تخصص‌ها و حرفه‌هایی را که به آنها ارائه می­دهند و مناسب آنهاست، شناسایی کنند.

 

 

 • هوش مصنوعی در مدارس

علاوه بر اینترنت اشیا، هوش مصنوعی نیز به معنای واقعی کلمه در تمام حوزه­های زندگی به­ویژه در آموزش مدارس در حال گسترش است. هوش مصنوعی اکنون دیگر یک نوآوری نیست، بلکه یک فناوری است که هدف آن خودکارسازی و بهبود بسیاری از زمینه‌ها مانند مراقبت‌های بهداشتی، مالی و آموزش است. در چندین سال گذشته، هوش مصنوعی به طور فعال در بین موسسات آموزشی پذیرفته شده تا به دانش­آموزان، آموزش فردی و درجه یک ارائه دهد و رویکرد مناسب برای هر یک از آنها پیدا کند.

با توجه به آمار Global Market Insights، هوش مصنوعی  در  بازار آموزش در سال 2020 از یک میلیارد دلار فراتر رفته و انتظار می‌رود بین سال‌های 2021 تا 2027، بیش از 40 درصد CAGR (نرخ رشد مرکب سالانه) رشد کند.  اکنون قصد داریم مزایای اصلی استفاده از هوش مصنوعی در آموزش را برجسته کنیم و اینکه هوش مصنوعی چگونه می‌تواند آموزش سنتی را تغییر دهد و آن را برای هر دانش‌آموز، آسان‌تر و با کیفیت‌تر سازد. این مزیت­ها عبارتند از:

 • مسیر یادگیری فردی

هوش مصنوعی به طور کامل نیاز به معلمان را در طول درس برطرف نمی­کند. این فناوری می‌تواند توانایی‌ها و دانش هر دانش‌آموز را تجزیه و تحلیل کند تا بداند در چه حوزه‌هایی توانایی دارد. البته این امر، بدین معنا نیست که کدام موضوعات برای توانایی‌هایشان پیچیده‌تر هستند. بنابراین، به لطف هوش مصنوعی، معلمان می توانند بسته به توانایی­ها و سطح مهارت دانش­آموز، مناسب ترین دوره آموزشی را ایجاد یا انتخاب کنند تا مفید و مناسب باشد.

 • بازخورد بی­طرفانه

بر اساس Writing service Best Writers Online نه تنها دانش‌آموزان نیاز به شنیدن بازخورد در مورد دوره تحصیلی دارند، بلکه معلمان نیز باید برای بررسی صلاحیت و سطح مهارت آنها به عنوان یک حرفه‌ای بازبینی شوند. پلتفرم‌های یادگیری مبتنی بر هوش مصنوعی می‌توانند برای هر دو طرف بازخورد عینی در مورد کار و پیشرفت ارائه دهد تا بدانند چه جهتی باید بهبود یابد و چگونه آن را به طور موثر انجام دهند. بنابراین دانش آموزان و معلمان، نقاط ضعف خود را می­شناسند و می­توانند آنها را حل کنند.

 • اتوماسیون کارهای روزانه

همان­طور که می دانید، در کنار تجزیه و تحلیل داده­های عمیق، هوش مصنوعی وظیفه اتوماسیون فرایندها را در هر حوزه­ای که اجرا می­کند، بر عهده دارد. معلمان معمولا با جدول‌های زمانی دستی و ایجاد دوره‌های آموزشی که می‌تواند حاوی خطاها و سردرگمی‌های متعدد باشد، دست و پنجه نرم می‌کنند. پلتفرم‌های آموزشی آنلاین مبتنی بر هوش مصنوعی قادر به خودکارسازی وظایف روزانه اداری مانند جمع‌آوری، ویرایش و ذخیره اطلاعات برای کلاس‌ها، مدیریت اطلاعات دانش‌آموزان و نمرات آنها، برنامه‌ریزی دوره‌های آموزشی، برنامه­ها و… هستند. بنابراین، معلمان وقت آزاد بیشتری برای توسعه مهارت های تدریس، جستجوی شیوه­های ابتکاری برای مشارکت دانش­آموزان در مطالعات­شان و سایر فعالیت­ها خواهند داشت.

 

 • آموزش برای همه

هوش مصنوعی آموزش را برای همه دانش‌آموزان علیرغم ناتوانی‌ها، موقعیت مکانی و سایر تخصص‌های­شان در دسترس قرار می‌دهد. هدف هوش مصنوعی این است که مسیر آموزشی را با توجه به نیازهای فردی هر دانش­آموز، علی­رغم هرگونه مانعی شخصی­سازی کند تا هر کس بتواند در تخصص موردنظر با معلمانی که می­خواهد با آنها درس بخواند، تحصیل کند.

 • حمایت مستمر

دانش‌آموزان به حمایت مداوم از طرف معلم نیاز دارند، اما معلمان در تمام ساعات شبانه روز در دسترس نیستند. دستیاران مبتنی بر هوش مصنوعی و ربات‌های گفت­وگو می‌توانند به دانش‌آموزان، آموزش مجازی ارائه کنند و مواردی را که  نمی‌فهمند، توضیح دهند و نیاز به کمک معلمان را از بین ببرند؛ یعنی دانش آموزان برای درک یک موضوع خاص، نیاز به درس اضافی ندارند و در طول کلاس­ها، امکان دریافت نمرات بالا در مباحث را دارند.

 • نکات مهم برای آماده­سازی اجرای هوش مصنوعی

قبل از اینکه تصمیم بگیرید فناوری هوش مصنوعی را در موسسه آموزشی خود پیاده­سازی کنید، باید مطمئن شوید مدرسه شما آماده هوش مصنوعی است، کارکنان آموزش دیده­اند و دانش­آموزان می­توانند از آن در جهت منفعت خود استفاده کنند. در اینجا موارد اساسی وجود دارد که باید قبل از ورود به فضای هوش مصنوعی در نظربگیرید:

 • هدف و وظایفی را که هوش مصنوعی در مرکز آموزشی شما اجرا خواهد کرد تعریف کنید
 • بیهوده اجرا نکنید
 • فرایندها و وظایفی را تعریف کنید که توسط اپلیکیشن یادگیری مبتنی بر هوش مصنوعی، خودکار می‌شوند
 • معلمان و دانش‌آموزان خود را قبل از اجرا آموزش دهید تا از سوءتفاهم و مشکلات ناشی از آن جلوگیری شود
 • یکپارچگی روانی را برای همه فراهم کنید
 • تاثیر هوش مصنوعی را در فرآیند داخلی خود و مزایای آن را برای آموزش در مدرسه یا کالج خود بیابید

در مجموع، مزایایی که هوش مصنوعی قرار است در آموزش به ارمغان بیاورد، واضح و چشمگیر است. این امر، نه تنها اجرای وظایف روزانه را خودکار می کند، بلکه هدف آن، ارائه آموزش عالی و شخصی به دانش آموزان است تا مسیر یادگیری را برای آنها و معلمان موثر و دلپذیر کند. آینده آموزش در بستر هوش مصنوعی قرار دارد زیرا این حوزه را متحول می کند و رویکردهای نوآورانه برای یادگیری و ارتباط با دانش آموزان در مدارس فراهم می­نماید. البته قبل از اجرای هوش مصنوعی، باید مطمئن شوید معلمان و دانش‌آموزان متوجه می‌شوند که دوره آموزشی چگونه تغییر خواهد کرد و نقش آنها در این فرآیند تغییر چیست. آموزش به لطف هوش مصنوعی، شاهد تغییرات بیشتری است، بنابراین ضروری است با تمام این به­روزرسانی­ها همراه باشید.


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.