یکسان‌سازی شارژر موبایل‌ها در اروپا تا دو سال آینده

  • توسط خبرنگار
  • ۶ ماه پیش
  • ۰

عصر ارتباط –

با این توافق، شرکت اپل باید کابل شارژ آیفون‌هایی که در اروپا فروخته می‌شود را تا سال ۲۰۲۴ تغییر دهد.

این مداخله سیاسی که کمیسیون اروپا می‌گوید زندگی را برای مصرف کنندگان راحت‌تر کرده و به صرفه جویی در پول آنها کمک می‌کند، پس از آن صورت گرفت که شرکت‌ها نتوانستند به راه‌کار مشترکی دست پیدا کنند.

اتحادیه اروپا تحت تاثیر شکایتهای کاربران آیفون و اندروید درباره اجبار آنها به استفاده از شارژرهای مختلف برای دستگاه‌هایشان، بیش از یک دهه، خواستار یک پورت شارژ موبایل یکسان است.

کابل شارژ مورد استفاده برای آیفون و دستگاه‌های اندرویدی متفاوت است. اپل پیش‌تر هشدار داده بود چنین پیشنهادی، به نوآوری لطمه زده و کوهی از زباله‌های الکترونیکی را ایجاد می‌کند. با این حال ارزش سهام این شرکت در معاملات نیویورک، ۰.۹ درصد صعود کرد.

تحلیلگران می‌گویند این مقررات می‌تواند محرک فروش دستگاه‌های اپل در سال ۲۰۲۴ شود و اروپایی‌های بیشتری را به خرید دستگاه‌های جدید به جای دستگاه‌هایی که کابل شارژ یو اس بی نوع سی ندارند، تشویق کند.

آنجلو زینو، تحلیلگر CFRA Research گفت: این پیشنهاد می‌تواند مصرف کنندگان را تشویق کند زودتر یک تلفن جدید خریداری کنند.

بلومبرگ ماه گذشته گزارش کرده بود اپل روی یک آیفون با پورت شارژ یو اس بی نوع سی کار می‌کند که ممکن است سال آینده عرضه شود.

وقتی اپل آیفون‌های جدید را عرضه می‌کند، نسل‌های قدیمی‌تر این گوشی معمولا ارزان می‌شوند و باعث می‌شود میلیون‌ها مصرف کننده، مدل‌های ارزان‌تر را انتخاب کنند.

به گفته جیتش اوربانی، مدیر محقق در شرکت تحقیقاتی IDC، اگر اتحادیه اروپا فروش مدل‌های قدیمی‌تر را ممنوع کند، ممکن است باعث نارضایتی بسیاری از مصرف کنندگان شود و دولت، مصرف کنندگان را وادار کند پول بیشتری پرداخت کنند.

طبق مطالعات سال ۲۰۱۹ کمیسیون اروپا، نیمی از شارژرهایی که با تلفنهای همراه در سال ۲۰۱۸ فروخته شدند، یک کابل یو اس بی میکرو بی و ۲۹ درصد کابل یو اس بی نوع سی و ۲۱ درصد کابل لایتنیگ داشتند.

پارلمان اروپا در بیانیه‌ای اعلام کرد: تا پاییز سال ۲۰۲۴ کابل شارژ یو اس بی نوع سی، به پورت شارژ یکسان برای همه تلفن‌های همراه، تبل‌ها و دوربین‌ها در اتحادیه اروپا تبدیل خواهد شد.

تیه‌ری برتون، رئیس صنعت اتحادیه اروپا اعلام کرد این توافق حدود ۲۵۰ میلیون یورو (۲۶۷ میلیون دلار) برای مصرف کنندگان صرفه جویی به همراه خواهد داشت و به فناوریهای جدید مانند شارژ بی سیم اجازه می‌دهد ظهور کرده و توسعه پیدا کنند بدون این که نوآوری به عامل چند بخش شدن بازار و آزردگی مصرف کنندگان تبدیل شود.

لپ تاپ‌ها ۴۰ ماه پس از اجرایی شدن این مقررات، باید مطابق با آن باشند. کمیسیون اروپا در آینده قدرت این را خواهد داشت که سیستم‌های شارژ بی‌سیم را یکسان سازی کند.

بر اساس گزارش رویترز، به گفته تحلیلگران، این توافق شامل کتابخوان‌ها، ایرباد و فناوریهای دیگر می‌شود و روی سامسونگ، هواوی و سازندگان دستگاه‌های دیگر هم تاثیر خواهد گذاشت.


  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin