انتقال اطلاعات کاربران آمریکایی تیک‌تاک به سرورهای اوراکل

  • توسط خبرنگار
  • ۲ سال پیش
  • ۰

عصر ارتباط –

این اقدام پس از گذشت دو سال از زمان دستور یک هیات امنیت ملی آمریکا به شرکت چینی بایت دنس برای فروش تیک تاک به دلیل نگرانی‌های امنیت ملی و احتمال انتقال اطلاعات کاربران آمریکایی به دولت چین، صورت گرفت.

تیک تاک یکی از محبوب‌ترین اپلیکیشن‌های شبکه اجتماعی در جهان با بیش از یک میلیارد کاربر فعال در سطح جهانی است و آمریکا بزرگترین بازار این اپلیکیشن به شمار می‌رود.

اما آمریکا بیش از پیش سازندگان اپلیکیشن را بر سر اطلاعات شخصی که تحت کنترل آنها قرار دارد، زیر ذره بین برده است؛ به خصوص که بعضی از کاربران آنها پرسنل ارتش یا اطلاعاتی هستند.

دستور دولت آمریکا برای فروش تیک تاک، پس از به قدرت رسیدن جو بایدن در سال میلادی گذشته، اجرایی نشد. اما کمیته سرمایه گذاری خارجی در آمریکا همچنان نسبت به امنیت اطلاعات کاربران تیک‌تاک ابراز نگرانی کرد و بایت دنس اکنون امیدوار است نگرانیهای مذکور را برطرف کرده باشد.

رویترز پیش از این در مارس گزارش کرده بود تیک تاک در آستانه توافق با شرکت اوراکل، برای نگهداری اطلاعات کاربران آمریکایی است. اوراکل در سال ۲۰۲۰ که بایت دنس از سوی دولت آمریکا برای فروش تیک تاک تحت فشار قرار گرفته بود، برای خرید سهم حداقلی در این اپلیکیشن مذاکره کرد. این غول رایانش ابری اکنون تحت یک پیمان همکاری جدید، اطلاعات کاربران آمریکایی تیک تاک را در سرورهای دیتای خود در آمریکا نگهداری خواهد کرد.

تیک تاک پیش از این دیتای کاربران آمریکای را در دیتاسنترهای خود در ویرجینیا با یک پشتیبان (بک آپ) در سنگاپور، نگهداری می‌کرد. اکنون این اپلیکیشن دیتای شخصی کاربران آمریکایی را از دیتاسنترهای خود پاک خواهد کرد و کاملا به سرورهای اوراکل وابسته خواهد بود. دیتاسنترهای ویرجینیا و سنگاپور همچنان برای بک آپ اطلاعات استفاده خواهند شد.

تیک تاک همچنین یک تیم امنیت دیتای آمریکایی اختصاصی USDS به عنوان دروازه‌بانی برای اطلاعات کاربران آمریکایی و جداسازی آن از بایت دنس، ایجاد کرده است.

شو زی چو، مدیرعامل تیک تاک گفت: اندرو بونیلو که یکی از مدیران دپارتمان امنیت جهانی تیک تاک بود، مدیریت USDS را بر عهده خواهد داشت.

این شرکت سرگرم بحث درباره ساختاری است که تحت آن، این تیم به صورت خودمختار فعالیت خواهد کرد و تحت کنترل یا نظارت تیک تاک نخواهد بود.

بر اساس گزارش رویترز، جینا ریموندو، وزیر بازرگانی آمریکا سال میلادی گذشته اعلام کرد دولت درباره حفاظت از دیتای شهروندان آمریکایی بسیار جدی است اما از رویکرد ترامپ انتقاد کرد.


  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin