سیاست‌های ملی و جهانی در حوزه هوش مصنوعی تشریح شد

  • توسط نویسنده
  • ۲ ماه پیش
  • ۰

به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات ایران، دکتر محمد خوانساری در سمینار «هوش مصنوعی و کاربست آن در آموزش عالی» که صبح امروز در دانشگاه تهران برگزار شد، سیاست‌های ملی و جهانی در حوزه هوش مصنوعی و چگونگی تنظیم‌گری آن را تشریح کرد.

معاون وزیر ارتباطات با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری با این مضمون که «در دوران هوش مصنوعی و کوانتوم و اینترنت نمی‌شود با آن ابزارها، امروز کار کرد» اظهار داشت: در حال حاضر کشور ایران از منظر مقالات در حوزه هوش مصنوعی، رتبه 15 جهان را دارد، اما از نظر کاربست فناوری هنوز فاصله قابل توجهی داریم و باید برای پرکردن فاصله کنونی تلاش بیشتری را به کار گیریم.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران، در خصوص چالش‌ها و سیاست‌گذاری‌های هوش مصنوعی در جهان گفت: در وضعیت کنونی، کشورهای جهان به طور نامتناسبی از هوش مصنوعی بهره‌مند شده‌اند و استفاده از اطلاعات شخصی کاربران، امنیت و حریم خصوصی افراد را به شدت تحت تاثیر خود قرار داده است. یکی دیگر از چالش‌های موجود، تاثیر هوش مصنوعی بر بازار کار است. به طوری که اتوماسیون و رباتیک می‌تواند منجر به جا به جایی میلیون‌ها شغل انسانی شود. توزیع و گسترش تراکنش‌های مالی غیر نقدی و استفاده از رمزارزها، می‌تواند از دیدگاه مالی و امنیتی در تعامل با هوش مصنوعی چالش‌های جدیدی را ایجاد کند.

دکتر خوانساری، سلامت و امنیت، اخلاق، حریم خصوصی، رویکردهای مشارکتی، برابری و عدالت اجتماعی، اقتصاد و نیروی کار را جزو موضوعات داغ و کلیدی در سیاست‌گذاری و تنظیم‌گری هوش مصنوعی دانست و بیان داشت: با قانون‌گذاری درست می‌توان، خطرپذیری استفاده از هوش مصنوعی را در دنیا کاهش داد. به طوری که بررسی پهنه‌بندی لوایح تدوین شده در خصوص کشورهای بهره‌مند از هوش مصنوعی نیز بر این مهم دلالت دارد.

وی با خاطرنشان ساختن این مهم که پیشرفت سریع هوش مصنوعی از چارچوب‌های حکمرانی و حاکمیت فعلی در کشورهای در حال توسعه پیشی گرفته است، گفت: استفاده نادرست از کاربردهای هوش مصنوعی و عدم رگولاتوری جهت تسریع در توسعه و جلوگیری از خطرات ناشی از آن، می‌تواند اقتصاد کشورهای جامانده از این موج را بی‌ثبات و حکمرانی فرهنگی، سیاسی و بین‌المللی را از کنترل آنها خارج کند. لذا با سیاست‌گذاری و حکمرانی درست می‌توان مانع عقب‌ماندگی عمیق دانش و فناوری شد.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران در خاتمه از توصیه نامه اخلاق در هوش مصنوعی و راهبری هوش مصنوعی و فناوری‌های پیشرفته ICTدر جوامع دانشی که توسط سازمان یونسکو منتشر شده‌اند، به عنوان برخی از ‌اقدامات ‌نهادهای ‌بین‌المللی‌ در ‌سیاست‌گذاری ‌و ‌تنظیم‌گری ‌هوش‌مصنوعی یاد کرد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *