سازمان فناوری اطلاعات اعلام کرد

اعطای تسهیلات ۴میلیارد تومانی به شرکت‌های حوزه فاوا

  • توسط نویسنده
  • ۱ سال پیش
  • ۰

عصر ارتباط – سازمان فناوری اطلاعات اعلام کرد: برای شرکت‌های حوزه فاوا (فناوری اطلاعات و ارتباطات) حداکثر تا 4میلیارد تومان تسهیلات داده می‌شود.

سازمان فناوری اطلاعات ایران در مراسم آنلاین و با حضور «امیر ناظمی» معاون وزیر ارتباطات و رييس سازمان فناوری اطلاعات از داشبورد عمومی و بستر بوم سرمایه سامانه ایران نوآفرین و درگاه یکپارچه زیست‌بوم نوآفرینی رونمایی کرد.

*سامانه ایران نوآفرین چیست؟

خردادماه دو سال قبل سازمان فناوری اطلاعات ایران طبق مصوبه هیات وزیران موظف شد سامانه ایران نوآفرین را به عنوان درگاه واحد ارايه خدمات به زیست‌بوم نوآفرینی کشور طراحی و پیاده‌سازی کند.

فاز نخست این سامانه پس از دو ماه  در تابستان سال ۹۸ به بهره‌برداری رسید و کار خود را آغاز کرد. این سامانه تا کنون در حال خدمت‌رسانی به ذی‌نفعان حوزه نوآفرینی شامل شرکت‌های نوپا، تیم‌های نوپا، مراکز شتابدهی و رشد، شرکت‌های بزرگ رشد یافته است.

چشم‌انداز اصلی این سامانه تبدیل شدن به پنجره واحد ارايه خدمات به حوزه نوآفرینی در کشور و ایجاد پایگاه داده یکپارچه و جامع به منظور درج و نگهداری و تحلیل اطلاعات شرکت‌ها، تیم‌ها، سرمایه‌گذاران، ‌مراکز رشد، شتابدهنده‌ها و سایر موجودیت‌های آن است تا در نتیجه آن، امکان مشاهده اطلاعات و بهره‌گیری از نتایح تحلیل‌های آماری روی آنها به منظور سیاست‌گذاری واقعی برای پیشرفت و توسعه زیست بوم نوآفرینی را فراهم کند.

در سامانه ایران نوآفرین چندین نقش کاربری با توجه به بررسی‌ها، احراز و تعریف شده است که کاربران می‌توانند با اطلاع از نوع نقش خود در آن ثبت‌نام کنند. نقش‌های موجود در سامانه اکنون شرکت نوپا، تیم نوپا، شرکت بزرگ رشد یافته، شتابدهنده‌ها و مراکز رشد، سرمایه‌گذاران، ارايه‌دهنده فضای کار اشتراکی، علاقه‌مند به حوزه نوآفرینی، شخص جویای کار و فرشتگان کسب و کار است.

از بین خدمات برتر سامانه می‌توان به خدمت بوم‌واره، خدمت ارايه کدپستی به شرکت‌های مستقر در شتابدهنده‌ها، مراکز رشد و فضاهای کاری اشتراکی و خدمت بوم‌سرمایه اشاره کرد.

*خدمت بوم‌واره برای حمایت از شرکت‌های نوآفرین

خدمت بوم‌واره به عنوان یکی از مهم‌ترین و جدیدترین خدمات سامانه ایران نوآفرین، بستری را براي تعامل شرکت‌ها با یکدیگر به وجود آورده است.

در این طرح با حمایت دولت، شرکت‌های نوآفرین می‌توانند به صورت رایگان و با تخفیف، از خدمات شرکت‌های بزرگ در بازه زمانی مشخصی استفاده کنند. در ازای ارايه این خدمات، شرکت‌های سرویس‌دهنده، از دولت تسهیلات حمایتی دریافت می‌کنند. اکنون خدماتی مانند میزبانی، پردازش و ذخیره‌سازی، خدمات کیف پول مشترک، خدمات نرم‌افزارهای حسابداری و اداری، خدمات درگاه پرداخت اینترنتی، خدمات تبلیغاتی، خدمات پایش و تحلیل، خدمات توزیع محصول، خدمات امنیت سایبری و داده، خدمات تیم‌سازی، خدمات آزادسازی داده‌های دولتی، خدمات مشاوره حقوقی، خدمات اپلیکیشن و نوتیفیکیشن و زیرساخت محتوا به کسب‌وکارها ارايه می‌شود.

*خدمت بوم‌سرمایه، جدیدترین خدمت سامانه نوآفرین

خدمت بوم‌سرمایه به عنوان جدیدترین خدمت سامانه ایران نوآفرین، بستر تعامل بین سرمایه‌‌گذاران و کسب‌وکارهای نوپا را فراهم می‌کند. این بستر با تسهیل فرایند سرمایه‌گذاری روی شرکت‌های نوآفرین اقدام موثری در توسعه زیست‌بوم نوآفرینی است.

با ارايه این خدمت، شرکت‌ها و تیم‌های نوپا با ارایه کلیات ایده‌های خود، امکان همکاری با سرمایه‌گذاران تاییدشده سازمان فناوری اطلاعات را دارند ضمن این که سرمایه‌گذاران با ثبت‌نام در سامانه ایران نوآفرین و دریافت تاییدیه آن، امکان مشاهده ایده‌های مطرح شده در تالار سرمایه‌گذاران و انتخاب ایده مناسب براي سرمایه‌گذاری را خواهند داشت.

در این راستا سرمایه‌گذاران می‌توانند در صورت احراز شرایط بر اساس دستورالعمل حمایت از ایجاد و توسعه صندوق‌های جسورانه سازمانی حوزه فاوا از تسهیلات کم‌بهره کارگروه وام وجوه اداره شده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بهره‌مند شوند.

*تسهیلات ویژه صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه حوزه فاوا

تمام شرکت‌هایی که از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی (شامل پروانه‌های ارتباطات سیار و ارتباطات ثابت) پروانه فعالیت دارند و نیز شرکت‌های معرفی شده توسط آنها که طرح معرفی کسب‌وکار آن‌ها مرتبط با توسعه صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه شرکتی در حوزه فاوا بوده و حداقل ۵۱ درصد سهام آنها متعلق به بخش غیردولتی است، می‌توانند حداکثر 4میلیارد تومان را با نرخ بهره ۹درصد و دوره تنفس و بازپرداخت تسهیلات ۳۶ماه و پس از ۱۲ماه دوره تنفس وام دریافت کنند.

البته این تسهیلات برای شرکت‌های نوپا ۶۷۵میلیون تومان، غیر نوپا ۲.۵میلیارد تومان و شرکت‌های با توانمندی بالا 4میلیارد تومان است.

در این مراسم که به صورت آنلاین برگزار شد، از داشبور آماری سامانه ایران نوآفرین نیز رونمایی شد. با توجه به اهمیت نمایش داده‌های جمع‌آوری شده در سامانه برای عموم علاقه‌مندان به حوزه نوآفرینی، داشبورد عمومی به منظور نمایش داده‌های بخش‌های مختلف سامانه طراحی شده ‌است. این بخش ضمن ایجاد شفافیت در داده‌های ذخیره شده سامانه نوآفرین، دسترسی آسان و کاربردی را برای پژوهشگران و علاقه‌مندان به بررسی و سیاست‌گذاری به منظور توسعه زیست بوم نوآفرینی فراهم می‌کند.


  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *