تفاهم نامه همکاری مجمع عالی کارآفرینان و دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور

تفاهم نامه همکاری مجمع عالی کارآفرینان و دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور

  • توسط خبرنگار
  • ۱ سال پیش
  • ۰

عصر ارتباط – در ابتدای این نشست، امین شاکری رئیس مجمع عالی کارآفرینان ضمن اشاره به فرصت های اقتصادی کشور گفت: با توجه به نامگذاری امسال و سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور میتوانند پیشران توسعه اقتصادی کشور بوده و نقش به سزایی را در تولید، صادرات و ارتقای فناوری های مرتبط با صنایع کشور ایفا نمایند. به طور کلی مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی به عنوان پیشران اقتصاد درون زا و برون گرای کشور با استفاده از مزیت های قانونی و اختصاصی، زیرساخت مناسبی را جهت توسعه زنجیره ارزش تولید و تجارت خارجی ایجاد کرده اند که بخوبی می توانند برای توسعه کسب و کارهای کارآفرینان و فعالان اقتصادی، موثر واقع شود.

وی خاطر نشان کرد: برای پیشبرد اهداف و مأموریت‎ های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در راستای افزایش میزان سرمایه گذاری، تجاری سازی ایده‎ ها و طرح‎ های اقتصادی باید سازوکار مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و مأموریت‎های توسعه‎ای آنها را متناسب با تحقق شعار راهبردی سال بازتعریف کرد. قانونگذار و دولت باید جایگاه مناطق آزاد را در اقتصاد کشور تقویت کرده و سیاست های تشویقی و حمایتی را به منظور جلب نظر کارآفرینان، سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی متناسب با نیازهای روز بازنگری نماید.

در ادامه این نشست، سعید محمد، مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی کشور بر ایجاد فضای مناسب برای افزایش تعاملات بیشتر دولت و سرمایه گذاران اشاره کرد و گفت: امروز مشکلات ناشی از جنگ روسیه و اکراین و افزایش قیمت سوخت اقتصاد کل دنیا را تحت تاثیر قرار داده است. در کشور ما هم وجود تحریم های ظالمانه، تولیدکنندگان و صادرکنندگان و کسانی که نیاز به تعاملات مالی و بین المللی دارند را نیز دستخوش این مشکلات کرده است و ریسک فعالیت های اقتصادی را افزایش داده است.

وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری (مدظله) در انتخاب شعار سال در سال های اخیر، اظهارداشت: مقام معظم رهبری (مدظله) تنها راه برون رفت را افزایش تولید ملی و افزایش GDP در کشور می دانند.

مشاور رییس جمهور همچنین از فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران به عنوان فرماندهان جنگ اقتصادی نام برد و افزود: امروز هرکسی در این عرصه برای ارز آوری در کشور فعالیت کند باید از آنها به عنوان فرماندهان جنگ اقتصادی نام برد و دولت تمام توان خود را برای حمایت و کمک به آنها به کار گیرد.

سعید محمد در ادامه ادعای تبدیل شدن مناطق آزاد به محلی برای واردات کالا را رد کرد و گفت: سال گذشته برای اولین بار تراز تجاری صادرات و واردات کالا در مناطق آزاد به تعادل رسید و تراز کل مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مثبت 11 میلیارد دلار شد. رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز که تفاهم نامه‌ای با شورایعالی به امضا رساند اعلام کرده هیچ نگرانی بابت قاچاق کالا و ارز از مناطق آزاد نداریم. قاچاق کالا در جاهای دیگری مانند کوله بری و ته لنجی است که باید به آنها رسیدگی شود.

وی به عملکرد مناطق آزاد ایران در مقایسه با مناطق آزاد و ویژه اقتصادی دنیا اشاره کرد و گفت: در دنیا 5 هزار و 400 منطقه آزاد و ویژه اقتصادی در دنیا وجود دارد که 75 درصد آنها موفق بودند و این نشان از ظرفیت خوب این مناطق است.

دبیرشورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی ادامه داد: باید تمام تلاشمان را بکار بگیریم و فضا را برای حضور سرمایه گذاران و ذی نفعان در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی فراهم کنیم.

سعید محمد به ابلاغیه اجرای ماده 65 احکام دائمی برنامه توسعه کشور به دستگاه های اجرایی مستقر در مناطق آزاد کشور اشاره کرد و افزود: مطابق دستور رییس محترم جمهور در اجرای ماده 65 احکام دائمی برنامه توسعه کشور در مناطق آزاد و برگزاری جلسات متعدد با معاون حقوقی رییس جمهور، خوشبختانه ابلاغیه اجرای این ماده قانونی برای تمامی دستگاه های اجرایی مستقر در مناطق آزاد ارسال شد و همگی مکلف به اجرای آن هستند.

تعدادی از کارآفرینان و اعضای مجمع عالی کارآفرینان نیز در این نشست به بیان دیدگاه های خود در خصوص مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور پرداختند.

گفتنی است؛ در پایان این نشست تفاهم نامه همکاری با هدف توسعه سرمایه گذاری در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به امضای طرفین رسید.


  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin