معاون پروژه شبکه ملی اطلاعات

پلتفرم‌ها با طرح صیانت، خدمات بهتری می‌دهند

  • توسط نویسنده
  • ۲ سال پیش
  • ۰

عصر ارتباط – معاون طرح و توسعه شبکه ملی اطلاعات با بیان اینکه روح حاکم بر طرح صیانت، نهادسازی برای حفظ داده‌های ملی و داده‌های کاربر است، گفت: در صورت اعمال این مقررات، پلتفرم با کیفیت بهتری خدمات می‌دهد.

هفتاد و چهارمین محفل هم‌افزایی جمعیت توسعه‌گران فضای مجازی پاک با هدف بررسی نیازها و کارکردهای شبکه ملی اطلاعات با حضور مهدی کریمی‌نیسیانی، معاون طرح و توسعه شبکه ملی اطلاعات و کارشناسان فضای مجازی برگزار شد.

معاون طرح و توسعه شبکه ملی اطلاعات با تاکید بر اینکه قطعا شبکه ملی اطلاعات به دنبال محدود کردن و قطع دسترسی به اینترنت نیست و مدل معماری این شبکه از نگاه فنی و تخصصی نیز موید این موضوع است که کشور به دنبال قطع اینترنت جهانی نیست، با انتقاد از برخی فضاسازی‌ها در خصوص ایجاد محدودیت برای دسترسی کاربران اظهار داشت: در زیرساخت شبکه ملی اطلاعات تسهیل خدمات دسترسی به ترافیک بین‌الملل و سرویس‌های مورد نیاز کاربران، تسهیل ترانزیت ارتباطات بین‌الملل و امکان جذب بازار بین‌المللي برای پلتفرم‌های داخلی پیش‌بینی شده است. این اهداف عملیاتی که باید تا سال ۱۴۰۴ به سرانجام برسد، جایگاه کشور در حوزه اینترنت بین‌الملل و تامین بازار برای پلتفرم‌ها را ارتقا می‌دهد.

به گفته این مقام مسوول، معماری شبکه ملی اطلاعات دارای نگاهی به‌روز و آینده‌نگر همراه با سرویس‌های جدید است تا حداکثر استقلال فضای مجازی در کشور کسب شود. بدون اینکه اختلال در نیازمندی‌های مردم ایجاد شده و یا محدودیتی برای دسترسی مردم به وجود بیاید.

کریمی‌نیسیانی با تاکید بر اینکه اصول طراحی شبکه ملی اطلاعات فنی و عقلی است اما دشمنان می‌خواهند از آن برداشت ناصحیح کنند که این منصفانه نیست، این سوال را مطرح کرد که کدام بخش از آنچه که در معماری شبکه ملی اطلاعات آورده شده است با چارچوب استاندارد طراحی شبکه مغایر است؟

او گفت: نگاه ما در خصوص شبکه ملی اطلاعات، یک نگاه درون‌زا و برون‌نگر است. به این معنی که در معادلات جهانی اینترنت نقش‌آفرین باشیم؛ ما معتقدیم که با پتانسیل‌های موجود کشور، این مهم، قابل دستیابی است.

این کارشناس فناوری اطلاعات با بیان اینکه برای صیانت از حریم خصوصی، باید قاعده‌گذاری مناسب شکل بگیرد و پلتفرم‌های بین‌المللي در داخل کشور پاسخگو باشند، افزود: سوال این است که آیا کشورهای دیگر راه دیگری را رفتند؟ ترکیه، آلمان، فرانسه، چین و ژاپن چطور قابلیت مقررات‌گذاری برای پلتفرم‌ها ایجاد کردند؟

او با تاکید بر اینکه در مقام دفاع و یا مخالفت در خصوص این طرح صحبت نمی‌کنم بلکه باید واقعیت را دید، گفت: یک فضای دلهره‌آمیز در این خصوص ایجاد شده و یک سری افراد ناآگاه نیز به این فضا می‌دمند. من معتقدم که این طرح، قابلیت اصلاح نکاتی را دارد و باید برطرف شود. اما کل ماجرا همسو با جریاناتی است که در دنیا اتفاق می‌افتد. این یک برداشت منصفانه است.

کریمی‌نیسیانی گفت: امیدواریم نقطه نظرات کارشناسی در کمیسیون مشترک بررسی طرح حمایت از حقوق کاربران فضای مجازی به جمع‌بندی برسد تا منافع ملی در این طرح، تامین شود.

معاون طرح و توسعه شبکه ملی اطلاعات درمورد تردیدهایی که در خصوص حفاظت از داده در طرح حمایت از حقوق کاربران فضای مجازی و خدمات پایه کاربردی عنوان می‌شود، نیز تصریح کرد: اصل ۲۵ قانون اساسی تکلیف حریم خصوصی را روشن کرده و بر مبنای آن دسترسی به داده‌های افراد مجازات دارد و این مساله فتوای مقام معظم رهبری نیز است.

او با تاکید بر اینکه کشور ما دارای یکی از متعالی‌ترین قوانین حفظ حریم خصوصی است و این قوانین بازدارنده، کسانی را که به حریم خصوصی افراد تجاوز کرده و دسترسی پیدا کنند، هدف قرار داده است، گفت: برخی با فضاسازی و ذهنیت‌سازی غلط، ذهن مردم را درگیر این موضوعات می‌کنند. دامن زدن به این فضاسازی‌ها باعث شده که بخشی از پلتفرم‌های داخلی مظلوم واقع شوند. ما نیازمند یک پیوست رسانه‌ای مناسب برای اطلاع‌رسانی قوی برای مردم در این زمینه هستیم.


  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *